Uchwałę o złożeniu wniosku Krajowa Rada Sądownictwa podjęła na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym. KRS chce, aby Trybunał zbadał zgodność z konstytucją ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o TK, gdyż jej zdaniem zmiany wprowadzone tą nowelizacją nie przyczynią się do zażegnania zaistniałego wokół Trybunału Konstytucyjnego kryzysu, ale tylko go pogłębią i utrudnią wykonywanie zadań nałożonych na Trybunał.
- Wprowadzone rozwiązania prawne uniemożliwią Trybunałowi Konstytucyjnemu funkcjonowanie w pełni niezależnie od władzy ustawodawczej i wykonawczej, co godzi w niezależność Trybunału i niezawisłość jego sędziów - piszą członkowie KRS we wniosku.
Drugi punkt wniosku dotyczy ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym w brzmieniu nadanym przez ustawę nowelizacyjną z 22 grudnia 2015 r. KRS wniesie o zbadanie jej przepisów w zakresie:
1. pozbawienia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego kompetencji do stwierdzania wygaśnięcia mandatu sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz przekazania Sejmowi uprawnienia do złożenia sędziego Trybunału Konstytucyjnego z urzędu, zaś Prezydentowi RP i Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie;
2. możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Trybunału Konstytucyjnego na wniosek Prezydenta RP oraz Ministra Sprawiedliwości;