Przypomnijmy, iż 24 lipca prezydent zawetował uchwalone kilka dni wcześniej w błyskawicznym tempie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział wtedy zarazem przygotowanie nowych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

W środę RMF FM ujawniło szczegóły dotyczące tych projektów. Przy wyborze sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa ma obowiązywać większość 3/5 głosów w Sejmie, o co prezydent Duda postulował już wcześniej. Nowością jest jednak, iż jeżeli uzyskanie takiej większości nie będzie możliwe, to m.in. głowa państwa będzie mogła wskazać własnych kandydatów.

RMF podaje, że w projekcie nie znalazł się kontrowersyjny zapis o automatycznym przejściu w stan spoczynku wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. - Ma zostać jednak podtrzymany zapis o przejściu w stan spoczynku sędziów, którzy skończą 65 lat, co daje możliwość wymiany części sędziów i zachowanie ducha radykalnej reformy – podaje radio na swojej stronie internetowej. Co więcej, SN w niektórych sprawach stanie się trzecią instancją (będzie mógł rozpatrywać sprawy merytorycznie).

We wtorek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podkreślił, że nad prezydenckimi projektami ustaw dotyczących KRS i Sądu Najwyższego powinna się odbyć debata.