Trzy miliony bezrobotnych Niemców. Recesja nie odpuszcza

Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy. W styczniu pracy szukało rekordowo dużo osób – najwięcej od prawie dziesięciu lat. Stopa bezrobocia również znacząco wzrasta.

Publikacja: 31.01.2025 12:31

Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy

Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy

Foto: Bloomberg

ula

Liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła w styczniu do prawie trzech milionów, co jest najwyższym poziomem od prawie dziesięciu lat. Federalna Agencja Zatrudnienia (BA) poinformowała, że w tym miesiącu zarejestrowała 2,993 mln bezrobotnych. Było to o 186 tys. więcej niż w grudniu i o 187 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,4 punktu procentowego do 6,4 procent.

Czytaj więcej

EBC musi ciąć stopy procentowe szybciej niż Fed

Dotąd liczba bezrobotnych w Niemczech była najwyższa w lutym 2015 r. i wynosiła 3,017 mln.

Po uwzględnieniu wahań sezonowych liczba bezrobotnych wzrosła o 11 tysięcy od grudnia 2024 r. do stycznia 2025 r. Gwałtowny wzrost w styczniu jest typowy dla tej pory roku, ponieważ wiele umów o pracę tymczasową kończy się wraz z końcem roku, a jednocześnie znikają miejsca pracy zależne od pogody, na przykład w budownictwie. Stabilizację na rynku pracy można często zaobserwować w lutym, zanim w marcu zazwyczaj następuje pierwsze wiosenne ożywienie w raz z rozpoczęciem sezonu na pracę tymczasową.

Czytaj więcej

Zerowy wzrost PKB strefy euro. Gospodarki Niemiec i Francji skurczyły się

Nie ma na razie nadziei na poprawę

Jednak zdaniem analityków BA słabość gospodarcza pozostawia coraz głębsze ślady na niemieckim rynku pracy. „Na początku roku bezrobocie i niepełne zatrudnienie znacznie wzrosły, co jest typowe w tym miesiącu” – powiedziała Andrea Nahles, dyrektor BA. „Wzrost zatrudnienia utrzymuje się, lecz coraz bardziej traci dynamikę” – podkreśliła.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła również liczba przypadków pracy w skróconym wymiarze godzin. Według szacunków Federalnej Agencji Zatrudnienia, w listopadzie zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy wypłacono 293 tysiącom pracownikom. W październiku było ich 263 tysięcy, a we wrześniu 221 tysięcy.

Czytaj więcej

Niemcy zwiększą budżet na obronność? Cięcia w innych obszarach będą bolesne

Tymczasem popyt na pracę nadal spada. W styczniu do Federalnej Agencji Zatrudnienia zgłoszono 632 tys. wakatów. To o 66 tys. mniej niż rok temu. Według danych, w styczniu na rynku szkoleń wciąż było 33 tys. osób chętnych na staże, które nie miały pracy, a 20 tys. szukało lepszej alternatywy dla obecnego zatrudnienia. W tym samym czasie 15 tys. stanowisk szkoleniowych pozostawało nadal nieobsadzonych.

Rynek pracy
Grupa Pracuj chce w 2025 r. rosnąć szybciej niż inflacja
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Rynek pracy
Stopa bezrobocia jednak nie urosła. Co się dzieje na rynku pracy? „Alarm odwołany”
Rynek pracy
Coraz więcej Polaków boi się utraty pracy. W tym sektorze najbardziej
Rynek pracy
Mamy już w Polsce rynek pracodawcy?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Rynek pracy
Nadchodzi pikselizacja pracy?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście