Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia

Księgowanie faktur zakupowych z grudnia i stycznia wiąże się z ich klasyfikacją do właściwych okresów sprawozdawczych. Chodzi o ustalenie, które wydatki dotyczą zamykanego roku obrotowego, a które następnego.

Publikacja: 16.12.2015 06:30

Częstym problemem pojawiającym się przy zamykaniu roku obrotowego jest ujęcie w księgach rachunkowych kosztów występujących na przełomie roku. Szczególne znaczenie odgrywają w tym procesie nadrzędne zasady rachunkowości, tj. zasady: memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności i istotności.

Zgodnie z art. 20 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostka zobowiązana jest do wprowadzenia do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego, w postaci zapisu, każdego zdarzenia, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Księgi rachunkowe powinny być kompletne, tj. obejmować wszystkie koszty i przychody, które pojawiły się w danym roku obrotowym. Ponadto jednostka przy ujmowaniu kosztów do określonego okresu sprawozdawczego powinna kierować się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, czyli:

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO