Ewidencja środka ujawnionego w inwentaryzacji

Inwentaryzacja jest jednym z elementów związanych z rachunkowym zamknięciem roku obrotowego. Polega ona na okresowym ustaleniu przez jednostkę rzeczywistego stanu posiadanych zarówno aktywów, jak i pasywów.

Publikacja: 18.10.2023 02:00

Ewidencja środka ujawnionego w inwentaryzacji

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości (dalej uor) jednostki mają obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Wybrane składniki majątku mogą zostać spisane nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego oraz nie później niż do 15 dnia następnego roku. Zgodnie z ustawą o rachunkowości środki trwałe oraz maszyny i urządzenia, które wchodzą w skład środków trwałych w budowie, znajdujące się na terenie strzeżonym (zgodnie z KSR nr 11 jako teren strzeżony uznaje się składowisko dozorowane w sposób ciągły, zamknięte miejsce przechowywania, do którego nie mają dostępu osoby nieuprawnione) powinny być inwentaryzowane drogą spisu z natury raz w ciągu 4 lat. Ponadto obowiązek inwentaryzacji spoczywa również na jednostce na dzień zamknięcia działalności.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił