Przetwarzanie i analiza BIG DATA przez organy KAS

Z roku na rok organom KAS udostępniane są co raz to nowe technologie informatyczne służące do gromadzenia, przetwarzania i analizy tzw. Big Data dotyczącej aktywności podatników na polskim i europejskim rynku. Do jakich danych KAS ma obecnie dostęp? W jaki sposób są one wykorzystywane? Jaki ma to wpływ na kwestie indywidualnej weryfikacji rozliczeń podatkowych?

Publikacja: 12.07.2023 06:48

Przetwarzanie i analiza BIG DATA przez organy KAS

Foto: Adobe Stock

Aktualna liczba aktywnych gospodarczo podmiotów w sektorze prywatnym wynosi blisko 4,8 mln (w tym ok. 650 tys. spółek). Podmioty te generują gigantyczną ilość danych finansowych istotnych z perspektywy nadzoru nad polskim systemem podatkowym.

Organy podatkowe czerpią informacje o podatnikach nie tylko z własnych wewnętrznych analiz, lecz również z danych przekazywanych im przez samych podatników w ramach realizacji obowiązków podatkowych. Aby jednak przetworzyć taką ilość informacji, organy muszą dysponować odpowiednimi narzędziami analityczno-informatycznymi do zbierania, przetwarzania i analityki danych, które przedsiębiorcy generują. Nie dziwi więc, że ostatnie lata przyniosły podatnikom prawdziwy roller-coaster zmian legislacyjnych, które wpłynęły nie tylko na ich zakres obowiązków podatkowych, lecz przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia wiedzy organów KAS o funkcjonowaniu podatników w ujęciu krajowym i unijnym. Podatnicy już teraz raportują, a będą raportowali organom KAS (Krajowej Administracji Skarbowej) coraz więcej danych o swoim funkcjonowaniu.

Pozostało 93% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej.

Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt