Jak zakwalifikować wieloletnią inwestycję dewelopera w sprawozdaniu finansowym

Klasyfikacja wznoszonego przez dewelopera wieloetapowego projektu jest w niektórych przypadkach kwestią osądu kierownictwa jednostki, który powinien zostać wyraźnie ujawniony w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Publikacja: 10.01.2018 06:00

Jak zakwalifikować wieloletnią inwestycję dewelopera w sprawozdaniu finansowym

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Spółka realizuje inwestycję biurową, składająca się z dwóch etapów:

- etap 1 – budowa budynku A oraz

- etap 2 – budowa budynku B.

W pierwszej kolejności spółka realizuje budowę budynku A. W momencie, kiedy dział najmu spółki potwierdzi, że zakontraktowany został wynajem co najmniej 70 proc. powierzchni w budynku A, spółka rozpocznie realizację etapu 2, czyli budowę budynku B. Spółka planuje najpierw skomercjalizować budynki A i B, a następnie sprzedać je w perspektywie średnioterminowej, co jest zbieżne z jej modelem biznesowym, mającym praktyczne zastosowanie w przeszłości.

1 kwietnia 2017 r. dział najmu spółki potwierdził, że podpisał umowy najmu przekraczające 70 proc. powierzchni budynku A. Spełnienie powyższego warunku spowodowało rozpoczęcie realizacji Etapu 2 procesu budowlanego, czyli budowy budynku B. 1 grudnia 2017 r. spółka uzyskała pozwolenia na użytkowanie budynku A, co umożliwiło wprowadzenie się wcześniej zakontraktowanym najemcom. Na 31 grudnia 2017 r. budowa budynku B była zaawansowana w 30 proc.

Jakie skutki księgowe niesie ze sobą ukończenie budowy, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz podpisanie umów najmu na znaczącą powierzchnię budynku A? – pyta czytelnik.

KOMENTARZ KSIĘGOWY

Na pierwotną klasyfikację budynku będzie miała wpływ intencja kierownictwa w zakresie wykorzystania budynków A i B w kontekście modelu biznesowego, który stosuje spółka.

Ponieważ planowane wykorzystanie nieruchomości A i B to w pierwszej kolejności najem, co jest zbieżne z modelem biznesowym spółki, to nieruchomość ta będzie od początku klasyfikowana jako nieruchomość inwestycyjna. W związku z tym spółka powinna określić model, w jakim wyceniana będzie nieruchomość na dzień bilansowy:

- model wartości godziwej zgodnie z par. 30 MSR 40 „Nieruchomości inwestycyjne" bądź

- model kosztowy zgodnie z par. 16–22 MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe".

Uwaga! Należy podkreślić, że klasyfikacja danego budynku w sprawozdaniu dewelopera jako zapas czy nieruchomość inwestycyjna jest bardzo często kwestią kontrowersyjną i trudną do rozstrzygnięcia. Co do zasady, spółki deweloperskie wznosząc budynek bardzo często mają w planach jego jak najszybszą sprzedaż, niemniej jednak budynek ten w okresie poszukiwania nabywcy jest już wynajmowany najemcom. Powstaje więc pytanie, czy to jeszcze zapas czy już nieruchomość inwestycyjna?

Model biznesowy i przeznaczenie

Naszym zdaniem, w takim przypadku jak opisany w pytaniu, o tym, czy spółka powinna klasyfikować daną nieruchomość przeznaczoną na sprzedaż jako zapas bądź nieruchomość inwestycyjną, powinna decydować zarówno specyfika modelu biznesowego stosowanego przez spółkę, jak i przeznaczenie budynku. W związku z tym, jeżeli spółka jest typowym deweloperem nastawionym na realizację „zysku dewelopera" w jak najszybszym okresie, to wznoszone nieruchomości z przeznaczeniem na sprzedaż powinny być klasyfikowane jako zapas.

Kiedy spółka opiera swój model biznesowy na realizacji procesu budowlanego, a następnie wynajmie i wzroście jego wartości (z czym mamy do czynienia w niniejszym studium), a sprzedaje budynek przede wszystkim w przypadku, kiedy znajdzie zmotywowanego nabywcę oferującego okazyjną cenę, to taka nieruchomość powinna być klasyfikowana jako nieruchomość inwestycyjna.

Klasyfikacja nieruchomości w sprawozdaniu dewelopera jest zatem także w niektórych przypadkach kwestią osądu kierownictwa, który powinien zostać wyraźnie ujawniony w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Wariant 1. Model wartości godziwej

Zakończenie procesu budowlanego oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie będzie miało wpływu na wycenę budynku A oraz budynku B. Z księgowego punktu widzenia wartość księgowa netto nieruchomości A i B nie ma znaczenia. Obydwa budynki będą wyceniane w wartości godziwej niezależnie od etapu, na jakim jest ich budowa i późniejsza eksploatacja.

Wariant 2. Model kosztowy

Przyjęcie modelu kosztowego pociąga za sobą szereg istotnych skutków dla prezentacji i późniejszej wyceny nieruchomości inwestycyjnej.

Od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, wartość księgowa budynku A powinna zacząć być amortyzowana przez okres ekonomicznej użyteczności budynku. Koszt amortyzacji będzie obciążał wynik bieżącego okresu. Należy także zauważyć, że kapitalizacja kosztów finansowych powinna zostać wstrzymana, zgodnie z MSR 23 „Koszty finansowania zewnętrznego", ale tylko w części finansowania wydatków związanych z nakładami na budowę budynku A. Koszty finansowe w tym zakresie powinny zostać odnoszone w ciężar kosztów finansowych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Dalszej kapitalizacji podlegać będą natomiast koszty finansowe związane z finansowaniem nakładów na budowę budynku B, który również będzie prezentowany jako nieruchomość inwestycyjna. Wartość księgowa netto budynku B w trakcie procesu budowy nie będzie podlegać amortyzacji do momentu uzyskania dla niego pozwolenia na użytkowanie.

Uwaga! Ważne jest, aby spółka posiadała szczegółową ewidencję kosztów poniesionych na budowę kompleksu budynków A oraz B, w szczególności kosztów, których przypisanie nie jest oczywiste – np. kosztów energii, nadzoru oraz innych materiałów i usług, których koszty były poniesione w okresie jednoczesnej realizacji budynku A i B. Takie koszty powinny być przypisywane na podstawie racjonalnie określonego klucza.

Precyzyjna ewidencja kosztów jest o tyle istotna, że na każdy dzień bilansowy spółka powinna ocenić odzyskiwalność poniesionych kosztów w celu potwierdzenia, że nie zachodzą przesłanki dotyczące utraty wartości. Niepoprawna alokacja kosztów może doprowadzić konieczności dokonania odpisu z tego tytułu w ciężar kosztów operacyjnych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

—Małgorzata Dankowska

—Maciej Krokosiński

Spółka realizuje inwestycję biurową, składająca się z dwóch etapów:

- etap 1 – budowa budynku A oraz

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać