Z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że oglądało je 37 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Podobne wyniki opublikował Państwowy Instytut Badawczy NASK w raporcie z badania „Nastolatki 3.0”. Wynika z niego, że większość młodych ludzi (65,9 proc.) patostreamów nie ogląda, ale ma z nimi do czynienia co piąty badany.
- To bardzo niepokojące i wymaga reakcji. Musimy tu zewrzeć szyki. Bezpieczeństwo naszych najmłodszych w sieci dla wszystkich jest chyba absolutnym priorytetem - ocenił wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
- Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, a oprócz pozytywnych treści mogą się tam zetknąć również z negatywnymi zjawiskami, takimi jak przemoc, próby wykorzystania czy właśnie patostreamy. Kluczowa jest tutaj edukacja. Zarówno dzieci jak i ich rodzice czy opiekunowie powinni wiedzieć jak należy reagować w tego typu sytuacjach i do kogo można się zwrócić o pomoc czy zgłosić takie treści – dodał.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że jedną z pomocnych instytucji jest Dyżurnet, do którego można zgłaszać wszelkie treści, które mogą zagrażać najmłodszym. Na stronie www.dyzurnet.pl można skorzystać z anonimowego formularza. Zgłoszone w ten sposób przypadki specjaliści bardzo uważnie analizują, a jeśli jest taka potrzeba – natychmiast reagują lub zgłaszają sprawę odpowiednim służbom takim jak np. policja.
- Na pewno stawiamy koordynację działań. W zakresie bezpieczeństwa w sieci chcemy pracować wspólnie z innymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi i dziennikarzami - zapowiedział Andruszkiewicz.