Zwrócili się do dwóch obecnie kandydatów na urząd prezydenta, aby złożyli zobowiązanie, że w przypadku wygrania wyborów będą dbać o wysoki standard stanowienia prawa gospodarczego i przestrzegania następujących zasad:

- Że każda nowa ustawa nie może pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej, a musi być skonsultowana z reprezentatywnymi organizacjami pracodawców, także jeżeli jest projektem poselskim.

- Że musi mieć zachowane vacatio legis umożliwiające przedsiębiorcom jej wdrożenie, nie krótsze niż 3 miesiące.

- Że bez dochowania tych zasad prezydent nie podpisze ustawy, czyli skorzysta z prawa weta. A jak wiadomo dla obalenia prezydenckiego weta potrzeba 3/5 głosujących posłów, których obecnie partia rządząca nie ma.

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020: pakiet dostarczony po terminie, czyli przypadek wyborów w Wisconsin

Ukoronowaniem tego zamierzenia i swoistego układu, winna też być prezydencka inicjatywa legislacyjna, a nawet konstytucyjna, aby wprowadzanie nowych i podnoszenie obecnych podatków i parapodatków wymagało uzyskania większości 3/5 głosów w Sejmie.

- Być może oczekiwanie zmiany konstytucji jest obecnie karkołomne, ale w tych trudnych czasach epidemii i wychodzenia z niej wymaga, by projekty ustaw były dobrze dopracowane, i zawierały rzetelne uzasadnienie wraz z wiarygodną oceną skutków regulacji. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskaliby pewność, że nie przyniosą one nieprzewidzianych skutków ubocznych i sprawiedliwie dzielą dodatkowe obciążenia fiskalne – mówił podczas prezentacji apelu Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan oraz Marek Goliszewski utytułowany działacz gospodarczy podkreślali, że nie jest to chwila mówienia o stawkach podatkowych, choć presja na ich podwyższenie może być duża, ale o tym by pod tą presją fiskus, czyli władze państwowe nie poszły na skróty tworząc ustawy dotyczące biznesu na korytarzu sejmowym. Przyznali też, że szereg rozwiązań z ostatnich Tarcz było pozytywnych dla przedsiębiorców.

Podczas prezentacji wskazywano, że dopracowane prawo jest ważne zwłaszcza dla średnich i małych firm, które nie maja tak silnego wsparcia prawniczego jak duże.

Szefowie dziewięciu organizacji przedsiębiorców zaapelowali też do obu kandydatów na urząd prezydenta objęcie z nimi dialogu w tych dniach, nawet w formie zdalnej (elektronicznej).