Mecenas wskazała, że w 2018 roku atrakcyjnie przypadają święta Bożego Narodzenia. Biorąc kilka dni wolnych można mieć półtora tygodnia wolnego. Równie atrakcyjnym okresem na wydłużenie wolnego jest majówka.

Ekspertka przypomniała jednak, że urlopu zawsze udziela pracodawca na wniosek pracownika. Nie jest jednak zobowiązany aby uwzględnić wniosek każdego pracownika. Należy więc liczyć się z tym, że w najbardziej korzystnym okresie, jak np. majówka wszyscy pracownicy nie dostaną dni wolnych.

Zawacka wskazała także, że wiele zależy od tego, czy dana firma sporządza plany urlopowe.

Wówczas na początku roku ustala się kiedy który pracownik ma urlop.

- Urlop na żądanie także jest urlopem wypoczynkowym i pracownik nie może jednostronnie go sobie udzielić. Pracodawca jednak może odmówić jego udzielenia tylko w szczególnych przypadkach – mówiła Mecenas.

Innym rozwiązaniem jakie stosują pracownicy chcąc uzyskać dodatkowe dni wolne jest przedkładanie zwolnienia lekarskiego.

Ekspertka zwróciła także uwagę, że nawet jeśli pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego wyjedzie na wakacje nie musi to oznaczać, iż korzysta ze zwolnienia w sposób nieprawidłowy.

- Przebywanie na zwolnieniu lekarskim ma spowodować, że pracownik zregeneruje siły. Jeśli taki wyjazd mu w tym pomoże, nie będzie wówczas mowy o tym, że korzystał on ze zwolnienia w sposób nieprawidłowy – mówiła.

- Dodatkowe dni wolne mają być przyjemnością. Warto więc przemyśleć i zorganizować je w ten sposób by w późniejszym okresie nie mieć problemów w pracy - dodała.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ