Faktoring odwrotny pozwala uniknąć obowiązku korekty VAT i kosztów podatkowych

Faktoring odwrotny pozwala podatnikom, którzy mają problem z płynnością, uniknąć żmudnej korekty VAT i kosztów podatkowych.

Publikacja: 08.07.2013 08:45

Faktoring odwrotny pozwala uniknąć obowiązku korekty VAT i kosztów podatkowych

Faktoring odwrotny pozwala uniknąć obowiązku korekty VAT i kosztów podatkowych

Foto: www.sxc.hu

Eksperci zgodnie twierdzą, że tzw. faktoring odwrotny lub odwrócony to dobry sposób na uniknięcie kłopotliwej korekty VAT i kosztów.

Czy dług wygasa

– Faktoring odwrotny dobrze służy nabywcom towarów i usług w walce z problemami z płynnością finansową – uważa Hubert Grzyb, aplikant adwokacki w kancelarii adwokackiej adwokata Marcina Górskiego. – Pozwala uniknąć obligatoryjnej korekty podatku naliczonego oraz kosztów. Została wprowadzona od 1 stycznia 2013 r. dla nabywców, którzy nie uregulowali należności w terminie.

Na czym to polega? Jak wyjaśnia Tomasz Wickel, radca prawny z kancelarii SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy, w wyniku faktoringu odwróconego dochodzi do zaspokojenia dostawcy, chociaż jednocześnie nie wygasa zobowiązanie dłużnika. Przepisy podatkowe nie rozstrzygają wprost kwestii, czy na „uregulowanie" należy patrzeć przez pryzmat wierzyciela, czy może dłużnika. Ekspert jest jednak zdania, że biorąc pod uwagę cel wprowadzenia tych regulacji, a była nim walka z zatorami płatniczymi, pojęcie to powinno być utożsamiane z zaspokojeniem wierzyciela.

– Nawet gdyby przyjąć, iż w przepisach chodzi o „uregulowanie" zobowiązania przez dłużnika, należy zwrócić uwagę, że w ramach faktoringu odwróconego często dochodzi do tak zwanej nowacji, czyli do zmiany charakteru pierwotnego świadczenia, co również powinno spełniać przesłankę „uregulowania" – tłumaczy Tomasz Wickel.

To w efekcie oznacza wygaśnięcie dotychczasowego zobowiązania nabywcy – dłużnika względem dostawcy – wierzyciela.

Hubert Grzyb zauważa, że przepisy dotyczące ulgi za „złe długi" oraz korekty kosztów podatkowych nie odnoszą się do tego, kto ma uregulować należność dłużnika.

Co zyskuje dłużnik

Przepisy nie zabraniają uregulowania należności przez podmiot trzeci. Nabywca zatem w zamian za zapłatę stosunkowo niewielkiej prowizji na rzecz firmy faktoringowej otrzymuje wymierną korzyść w postaci uwolnienia się od problemu obowiązkowej korekty.

– Tego rodzaju zabieg pozwala również na uniknięcie 30-procentowej sankcji VAT, jaka zostałaby nałożona na nabywcę towaru lub usługi, gdyby nie skorygował podatku naliczonego po upływie 150 dni od terminu płatności – dodaje Dawid Milczarek, menedżer w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Od początku roku sytuacja firm, które zalegają z płatnościami, diametralnie się zmieniła. Ustawodawca, chcąc przeciwdziałać zatorom płatniczym, wprowadził bardzo restrykcyjne przepisy zobowiązujące dłużników zalegających z zapłatą do korekty odliczenia VAT i kosztów podatkowych. Dla VAT termin decydujący o korekcie to 150 dni, a dla kosztów są dwa terminy. Podstawowy to 30 dni.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora a.tarka@rp.pl

Opinia

Tomasz Skupiewski, prezes zarządu FaktoringBroker sp. z o.o.

Z faktoringu odwrotnego mogą skorzystać głównie przedsiębiorstwa średnie i duże. Wynika to z faktu, iż minimalny wolumen zobowiązań przekazany do finansowania musi wynieść kilkanaście milionów złotych rocznie. Jest jeszcze dodatkowe wymaganie. Zsumowany okres terminu płatności wynikającego z faktury i wydłużonego terminu płatności (prolongaty) nie może przekraczać – w zależności od faktora – od 120 do 210 dni. Koszty faktoringu odwrotnego zbliżone są do kosztów faktoringu klasycznego. W faktoringu odwrotnym jednak ryzyko transakcji skupia się na jednym kontrahencie i jego standingu finansowym, dlatego jest to znacznie mniej dostępne źródło finansowania niż faktoring klasyczny.

Eksperci zgodnie twierdzą, że tzw. faktoring odwrotny lub odwrócony to dobry sposób na uniknięcie kłopotliwej korekty VAT i kosztów.

Czy dług wygasa

Pozostało 95% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?