Umorzenie udziałów w spółce: Sposób na niepożądanych wspólników

Umorzeniu może ulec udział, choć gdy w spółce zostały ustanowione udziały podzielne, możliwe jest również umorzenie części udziału. W przypadku, gdy zostaną umorzone wszystkie udziały danego udziałowca, wygasa również jego uczestnictwo w spółce.

Publikacja: 15.09.2014 06:50

Umorzenie udziałów w spółce: Sposób na niepożądanych wspólników

Foto: www.sxc.hu

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ?w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien znać regulację prawną, jaką przewiduje art. 199 kodeksu spółek handlowych. Dotyczy ona umorzenia udziałów ?w spółce. Instytucja ta może mieć zastosowanie w różnych sytuacjach powstałych w związku z prowadzonym biznesem. Na przykład umorzenie udziału może zostać dokonane w przypadku śmierci jednego ze wspólników, gdy umowa spółki przewiduje wyłączenie spadkobierców zmarłego do spółki.

Co to właściwie oznacza

Umorzenie udziału jest definiowane jako unicestwienie praw i obowiązków z niego wynikających. Umorzeniu może ulec udział, choć gdy ?w spółce zostały ustanowione udziały podzielne, możliwie jest również umorzenie części udziału. W przypadku, gdy zostaną umorzone wszystkie udziały wspólnika, wygasa jego uczestnictwo w spółce.

Trzy rodzaje

Można wyróżnić trzy rodzaje umorzenia udziału:

- przymusowe, a więc bez zgody wspólnika, którego udział ulega umorzeniu;

- ?dobrowolne, a więc za zgodą wspólnika, którego udział ulega umorzeniu;

- tzw. automatyczne – realizowane w razie ziszczenia się określonego w umowie zdarzenia.

Jakie są warunki

Procedura umorzenia udziałów może być wszczęta jedynie w spółce z o.o. wpisanej do rejestru przedsiębiorców. Nie jest zatem możliwe umorzenie udziału w spółce z o.o. w organizacji albo w toku postępowania likwidacyjnego. Udział podlegający umorzeniu musi istnieć. Ponadto, umorzenie udziału może nastąpić, jeżeli przewiduje to umowa spółki ?z o.o. W przypadku gdy umowa spółki milczy w tej kwestii, wymagane jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały zmieniającej umowę spółki. Należy podkreślić, że treść umowy spółki z o.o. wskazuje dopuszczalny rodzaj umorzenia. Każde umorzenie wiąże się z obowiązkiem ujawnienia odpowiedniej zmiany ?w prowadzonej księdze udziałów, jak również zgłoszenia sądowi rejestrowemu nowej listy wspólników.

Bez zgody wspólnika

Trzeba podkreślić, że umorzenie przymusowe udziału ?w spółce z o.o. może zostać dokonane bez zgody wspólnika, jednak, co istotne, na skutek zdarzeń i w trybie przewidzianym w umowie spółki. Niezbędne jest zatem określenie przyczyn tego rodzaju umorzenia oraz sposobu jego przeprowadzenia. Obowiązujące przepisy nie wskazują, jakie przesłanki mogą stanowić podstawę przymusowego umorzenia udziału wspólnika, choć niewątpliwie powinny być zgodne z naturą prawną spółki z o.o., obowiązującymi przepisami prawa i zasadne w świetle interesów spółki. Wystąpienie przyczyny określonej w umowie spółki stanowi podstawę do wszczęcie procedury umorzenia przymusowego udziału w spółce z o.o. Konieczne jest również podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały, która obok wskazania podstawy prawnej umorzenia (przyczyny), wysokości wynagrodzenia powinna również zawierać uzasadnienie sformułowane w sposób zwięzły i precyzyjny.

Warto zwrócić uwagę, że umorzenie przymusowe może zostać zastosowane, gdy wskutek śmierci wspólnika do spółki mieliby wstąpić niejako „niepożądani" przez pozostałych wspólników jego spadkobiercy, których uczestnictwo w spółce mogłoby z różnych przyczyn rodzić negatywne konsekwencje dla prowadzonego biznesu.

Trzeba podkreślić, że zasadniczo umorzenie następuje za wypłatą wynagrodzenia. Jednak w stosunku do umorzenia przymusowego (dotyczy także tzw. automatycznego) ustawodawca określa w art. 199 § 2 k.s.h. jego minimalną wysokość. Wynagrodzenie to bowiem nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wskazanych ?w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszony o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. Mając na względzie przepisy ustawy o rachunkowości, na marginesie można wskazać, że aktywa netto rozumiane są jako aktywa jednostki pomniejszone o zobowiązania, odpowiadające wartościowo kapitałowi własnemu (art. 3 ust. 1 pkt 29 ustawy o rachunkowości). Jedynie wyjątkowo, i to za wyraźną zgodą wspólnika, umorzenie jego udziału może nastąpić bez wynagrodzenia. Chodzi bowiem o ochronę interesów wspólnika (wspólników), którego udziały są umarzane.

Dwie metody

K.s.h. przewiduje dwa sposoby umorzenia udziału, tj. poprzez obniżenie kapitału zakładowego lub z czystego zysku.

W pierwszym przypadku uchwała zgromadzenia wspólników w zakresie umorzenia udziałów musi być połączona ?z podjęciem uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego, która stanowi uchwałę w zakresie zmiany umowy spółki, ?a więc powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Obniżenie kapitału zakładowego wymaga zachowania zasad postępowania konwokacyjnego uregulowanego w art. 264 ?§ 1 k.s.h., w świetle którego ?o uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd niezwłocznie ogłasza (w Monitorze Sądowym i Gospodarczym), wzywając wierzycieli do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Wierzyciele, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinni być wówczas przez spółkę zaspokojeni lub zabezpieczeni. Natomiast wierzycieli, którzy sprzeciwu nie zgłosili, uważa się za zgadzających się na obniżenie.

Gdy umorzenie udziałów związane jest z obniżeniem kapitału zakładowego, musi zostać zachowany wymóg minimalnego kapitału zakładowego spółki z o.o. w wysokości 5 tys. zł.

W razie umorzenia udziałów wspólnika poprzez obniżenie kapitału zakładowego umorzenie następuje z chwilą obniżenia kapitału zakładowego, czyli z chwilą wpisu zmiany umowy spółki ?w zakresie obniżenia kapitału zakładowego do rejestru KRS.

Zdaniem autora:

Krzysztof ?Kozik, radca prawny

Przedsiębiorcy zamierzający podjąć działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. powinni rozważyć kwestie związane z regulacją określoną w art. 199 k.s.h. w zakresie umorzenia udziałów, bowiem instytucja ta w wielu sytuacjach związanych z prowadzonym biznesem może się okazać dogodnym rozwiązaniem. Można wskazać jego różne plusy w zależności od rodzaju umorzenia. Przykładowo umorzenie automatyczne może zostać zastosowane ?w przypadku utraty przez wspólnika uprawnień do wykonywania zawodu, niezbędnych z uwagi na cel prowadzonego biznesu. Natomiast poprzez umorzenie przymusowe istnieje z kolei możliwość wyłączenia od uczestnictwa w spółce spadkobierców zmarłego wspólnika, których działania mogłyby negatywnie wpłynąć na prowadzoną w formie spółki z o.o. działalność gospodarczą.

Zdaniem autorki:

Aleksandra ?Mazgajska, aplikantka radcowska

Trzeba pamiętać, że mimo istnienia pewnych odmienności pomiędzy poszczególnymi rodzajami instytucji umorzenia, aby wszcząć procedurę umorzeniową, muszą zostać spełnione ogólne wymogi przewidziane w tym zakresie. Przede wszystkim umorzenie udziałów może nastąpić jedynie w spółce z o.o. wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Nie ma zatem możliwości podjęcia postępowania umorzeniowego w spółce z o.o. będącej ?w fazie organizacji albo w toku likwidacji.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ?w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien znać regulację prawną, jaką przewiduje art. 199 kodeksu spółek handlowych. Dotyczy ona umorzenia udziałów ?w spółce. Instytucja ta może mieć zastosowanie w różnych sytuacjach powstałych w związku z prowadzonym biznesem. Na przykład umorzenie udziału może zostać dokonane w przypadku śmierci jednego ze wspólników, gdy umowa spółki przewiduje wyłączenie spadkobierców zmarłego do spółki.

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił