Ewelina Pietryga

Dziennikarka, reporter

Prof. Maria Sroczyńska: Młodzi ambitni i sfrustrowani

Rodzice z pokolenia powojennego boomu demograficznego wychowali dzieci na ludzi ambitnych, o dużym potencjale rozwojowym, ale narcystycznych i roszczeniowych, słabo radzących sobie w bezpośrednich relacjach międzyludzkich, nieodpornych na przyziemne trudy i porażki - mówi prof. Maria Sroczyńska, socjolog.

Wiesław Baryła: Zadowolenie czerpiemy z ocen innych

Każdy z nas potrzebuje sukcesu, ale osiągamy go w różny sposób. A do wysokiej pozycji na drabinie społecznej dążą tylko ci, którzy nie boją się porażki - mówi Wiesław Baryła, psycholog społeczny.

Justyna Janiszewska, psychoonkolog: Rak to wstrząs, który może przynieść korzyści

Nie zgodzę się, że cierpienie uszlachetnia. Ale wielu pacjentom bliskość śmierci przynosi poczucie, że już niczego nie muszą, mogą więc zająć się tym, czego naprawdę chcą. Jedna z pań wyznała, że pierwszy raz w życiu dostrzegła wtedy moment, gdy liście robią się zielone - opowiada Justyna Janiszewska, psychoonkolog.

Mariusz Snopek: Terapia w więzieniu to konieczność

Świeżo przybyły najpierw parzy herbatę, robi pranie. Z czasem ktoś namówi go, by dotknął cudzej bielizny leżącej na podłodze, w więziennej mentalności jest to bowiem aktem upokorzenia. Stanie się workiem treningowym. Będzie jadał z podłogi, lżony i tresowany niczym pies. W końcu posłuży jako obiekt czynności seksualnych - mówi dr Mariusz Snopek, ekspert w dziedzinie resocjalizacji.

Tatuaż to już tylko zwykły towar

Tatuaż. Do niedawna oznaka zaburzeń osobowości, symbol buntu, otchłań fascynujących znaczeń. Dziś zwykły towar. Badacze mówią, że silikonowe poduszki w pośladkach i tygrys wytatuowany na ramieniu to oferta z tej samej półki. Więcej rysunek ciała znaczy wciąż tylko w więzieniu.

Prof. Zbigniew Nęcki: Szef psychopata traktuje ludzie instrumentalnie

- Wiem, że chce pani usłyszeć, że uczciwy i sympatyczny introwertyk stanie na czele wielkiej firmy, ale moja odpowiedź brzmi: nie. Przy władzy lepiej sprawdzi się prosty, bezkompromisowy aktywista o lekkim rysie psychopatycznym, gotowy zdominować i wykorzystać innych - mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny.

Prof. Edward Nęcka: Nasza cywilizacja tylko z alfabetem

Literaturę fachową czytam wyłącznie w PDF, skanując ją szybko, by wyłapać to, czego mi potrzeba. Dla przyjemności czytam na papierze. Dlaczego? Jeszcze nie wiadomo. Zjawisko to wyjaśni dopiero pokolenie czytające teraz niemal wyłącznie na ekranie - mówi prof. Edward Nęcka, kierownik Zakładu Psychologii Eksperymentalnej Instytutu Psychologii UJ.

Depresji nie da się wyleczyć czekoladą

Depresja jest chorobą i czekoladą jej nie wyleczymy. Sportem też nie. Bieganie, owszem, wzmaga wydzielanie endorfin, a medytacje „wyciszają ducha", ale to wciąż za mało. W końcu zostają nam używki i alkohol nasilający tylko objawy depresyjne i lękowe - mówi Napoleon Waszkiewicz, psychiatra.

Prof. Antoni Florkowski: Do samobójstwa prowadzi długi proces

W całej swojej pracy naukowej i praktyce nie spotkałem samobójcy, który nie wykazywałby objawów zaburzeń psychicznych - mówi prof. Antoni Florkowski, psychiatra.

Prof. Maria Sroczyńska: Żyjemy w kulturze męskiego oka

- Przemoc seksualna jest przejawem męskiego infantylizmu. We współczesnej kulturze osłabła bowiem moc rytuałów przejścia, które w sposób akceptowalny społecznie pozwoliłyby przechodzić w dorosłość i utwierdzać się w poczuciu dojrzałości - mówi prof. Maria Sroczyńska, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego