Ekwiwalent urlopowy: od stycznia współczynnik za niewybrany urlop wynosi 21

Gdy pracownik chce odejść z firmy, a nie zdąży już wykorzystać zaległego urlopu, bo np. choruje, pracodawca musi mu za ten brak wakacji w naturze zapłacić. Do ustalenia tej rekompensaty finansowej służy współczynnik ekwiwalentowy.

Aktualizacja: 12.12.2014 09:10 Publikacja: 12.12.2014 02:00

Takie postępowanie nakazuje pracodawcy art. 171 k.p.

Do końca tego roku stosuje się jeszcze wskaźnik wynoszący 20,83 dla zatrudnionych na cały etat. Odnosi się on zarówno do urlopu za ten rok, jak i za niewybrane wakacje z lat minionych, np. 2012-2013. Jednak rozstając się z pracownikiem już w styczniu, trzeba będzie stosować parametr z 2015 r. A to dlatego, że współczynnik ten ustala się dla każdego roku kalendarzowego odrębnie i należy to zrobić prawidłowo >patrz ramka. Do jego obliczenia potrzebna jest znajomość liczby dni świątecznych, wolnych oraz niedziel w najbliższych 12 miesiącach (113). Odejmuje się ją od liczby dni w roku kalendarzowym (365). Następnie otrzymany wynik (252) dzieli się przez 12. Taka kolejność rachunków wynika z § 19 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?