Prosta spółka akcyjna - zbawienie dla startupów czy gehenna dla wierzycieli

Z początkiem marca 2020 roku w obrocie gospodarczym będzie mógł zacząć funkcjonować nowy typ spółki – prosta spółka akcyjna. Z założenia nowa forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej miała być odpowiedzią ustawodawcy na pojawiające się problemy startupów, idealną formą działalności dla fintechów. Przyjęte rozwiązania normatywne są równie innowacyjne co dyskusyjne.

Publikacja: 19.09.2019 17:45

Prosta spółka akcyjna - zbawienie dla startupów czy gehenna dla wierzycieli

Foto: 123RF

Dla kogo ma być P.S.A.? Ten typ spółki wedle ustawodawcy przeznaczony ma być dla innowacyjnych przedsiębiorstw z branży nowych technologii, a więc z jednej z najszybciej rozwijających się. Często bowiem przeszkodą dla planujących wprowadzenie na rynek nowego innowacyjnego produktu lub usługi był brak odpowiedniej formy prawnej, w której przedsiębiorstwo mogłoby funkcjonować i rozwijać się z poszanowaniem interesów twórców i inwestorów. P.S.A. ma być z założenia formą prawną działalności gospodarczej, w której kapitał ludzki może mieć równie istotne prawnie znaczenie, co środki finansowe – jest to bowiem pierwszy rodzaj spółki kapitałowej w polskim porządku prawnym, w którym praca ludzka lub usługi mają zdolność aportową, tj. mogą być przedmiotem wkładu do spółki. Jest to forma tańsza w funkcjonowaniu niż „klasyczna" spółka akcyjna, prostsza do założenia. Analiza regulacji prawnych dot. P.S.A. pozwala jednak również stwierdzić, że jest to niejako zwirtualizowana forma prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt