Obowiązek alimentacji, w szczególności rodziców względem dzieci, utrzymuje się z reguły przez dłuższy okres. Oczywiste jest więc, że zmieniają się w tym czasie okoliczności, które kształtują jego wysokość. Zakres usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka będzie wzrastał wraz z wiekiem. Uwidoczni się to z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole średniej lub podjęcia studiów. Można wtedy wystąpić o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego.
Sąd, orzekając o zwiększeniu wysokości alimentów, bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego rodzica według stanu istniejącego w dacie wydawania orzeczenia.
Data uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty rozpoczyna termin, w jakim możliwe jest wystąpienie z żądaniem zmiany tego wyroku w razie zmiany stosunków. Przy czym upływ czasu, jaki nastąpił od daty ostatniego wyroku alimentacyjnego do daty orzekania o podwyższenie alimentów, sam w sobie nie może jeszcze przemawiać za zasadnością powództwa.
Aby podwyższyć alimenty, należy zatem udowodnić wzrost potrzeb dziecka i wzrost możliwości zarobkowych zobowiązanego rodzica.
[srodtytul]Większe potrzeby i możliwości [/srodtytul]