- Przygotowaliśmy porady, które pomogą przy wyborze mebli do nauki, tornistrów i odblasków. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo uczniów. Podpowiadamy m.in., na co zwrócić uwagę, aby dzieci nie obciążały nadmiernie kręgosłupów, odrabiając przy biurku lekcje czy idąc z plecakiem do szkoły, a także aby były z daleka widoczne dla kierowców. W naszym poradniku zwracamy też uwagę na wygodę korzystania i jakość wykonania produktów przeznaczonych dla uczniów. Zachęcam do lektury i życzę mądrych wyborów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Tornistry i plecaki
Tornister lub plecak powinien mieć sztywną konstrukcję. To zdaniem ekspertów jest zdrowsze dla dziecięcego kręgosłupa. Waga zapakowanego tornistra powinna wynosić do 10 proc. wagi ucznia, dlatego warto wybierać tornistry lekkie. Plecak powinien być także dostosowany do wzrostu ucznia. Najlepiej wybrać taki, który jest specjalnie wyprofilowany na wysokości odcinka lędźwiowego i dobrze przylega do pleców. UOKiK zauważa, że dobrym rozwiązaniem są pasy biodrowe i piersiowe - odciążają plecy oraz ramiona i stabilizują ciężar. Szelki powinny być szerokie i miękkie, z możliwością regulacji, by nie zsuwały się z ramion. Przegrody w plecaku pozwolą na dobre wyważenie. Nie można zapomnieć też o jakości wykonania i wytrzymałości.
Czytaj także: 300 zł na wyprawkę szkolną także dla 20-latków
Meble do nauki
Niektórzy uczniowie prawdopodobnie będą nadal uczyć się zdalnie. Dlatego szczególnie ważny jest wybór odpowiednich mebli do nauki. Swietnie sprawdza się tu kilkustopniowa regulacja wysokości. - Najlepiej na zakupy wybrać się razem z dzieckiem. Podczas wyboru stolika czy biurka sprawdź, czy jego łokcie spoczywają na blacie na takiej wysokości, aby dziecko nie musiało pochylać się nad zeszytami, powodując nadmierne wygięcie kręgosłupa. Natomiast uda dziecka nie powinny dotykać spodu blatu - czytamy na stronie UOKiK.
Krzesło powinno mieć wyprofilowane oparcie i możliwość regulacji wysokości siedziska, co zagwarantuje oparcie stóp na podłodze. - Dobre krzesło zapewnia podparcie części lędźwiowej kręgosłupa oraz pleców przynajmniej do wysokości łopatek. Podłokietniki stanowią dodatkowe wsparcie rąk. Z kolei kółka ułatwiają przysuwanie się i odsuwanie się od biurka czy stołu, a także pozwalają na sięganie do innych mebli ustawionych w pobliżu bez konieczności wstawania, choć mogą niszczyć podłogę - dodają eksperci UOKiK.