Co powinni wiedzieć rozwodzący się przedsiębiorcy

Nie ma jasnego stanowiska fiskusa co do tego czy wraz z orzeczeniem końca związku małżeńskiego dochodzi do dostawy towarów, którymi będący przedsiębiorcami mąż lub żona mogli do tej pory samodzielnie zarządzać.

Publikacja: 06.09.2020 11:51

Co powinni wiedzieć rozwodzący się przedsiębiorcy

Foto: Adobe Stock

Czy były małżonek prowadzący działalność gospodarczą zachowuje prawo do dysponowania majątkiem? Czy ustrój majątkowy, jaki panował, w jego byłym małżeństwie ma znaczenie w tym przypadku? Czy wraz z orzeczeniem rozwodu dochodzi do dostawy towarów? Takie pytania często zadają sobie rozwodzący się przedsiębiorcy.

Dość powszechna jest sytuacja, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku nabytego w czasie trwania małżeństwa, w którym panuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Jeżeli ten małżonek prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od nabytych składników majątku. Według przepisów o VAT jest traktowany jako podmiot posiadający swobodę w dysponowaniu tymi składnikami. Jest to równoznaczne z jego prawem do rozporządzania tym towarem jakby był jego właścicielem.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP