Kiedy pojawia się temat alimentów?

Najczęściej po podjęciu decyzji o odejściu z dziećmi i konieczności zapewnienia sobie niezależnych warunków finansowych. Okres wakacyjny jest szczególnie newralgiczny. Zdarza się np., że dzieci nie wracają po wakacjach do domu, lecz odnajdują się w wynajętym mieszkaniu w innej części Polski, gdzie będą chodzić do prywatnej szkoły i gdzie sąd rodzinny już wydał zabezpieczenie.

Kto zwykle żąda alimentów: matka na dzieci, ojciec na dzieci, żona dla siebie?

Alimentów najczęściej żąda matka na dzieci lub żona na siebie.

A mężczyźni żądają?

Dzieci wychowywane są przez samotnych ojców w bardzo nielicznych przypadkach. Z tego względu żądania przez nich alimentów to rzadkość. Przy czym zasądzane kwoty są zawsze niższe.

Bez prawnika damy radę w sporze o alimenty?

Przy niewielkich zarobkach i niskich żądaniach alimentacyjnych lepiej zaczynać sprawę bez prawnika, którego brak tłumaczy się niskimi dochodami. Natomiast proces o wysokie alimenty bez adwokata i przy wysokich zarobkach to samobójstwo. Mówimy w praktyce o stałych fragmentach gry, które trzeba doskonale znać.

Ciężkie i długie to postępowanie?

Najczęściej bardzo długie i żmudne – wymaga analizy nawet setek rachunków, faktur, zaświadczeń itp. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w praktyce sprawa rozstrzyga się już na etapie zabezpieczenia, tj. w początkowej fazie postępowania. Nie spotykamy procesu bez udzielenia zabezpieczenia. Pamiętajmy, że zażalenie od postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia rozpoznaje ten sam sąd, dlatego druga instancja jest formalnością. Dalszy ciąg to praktycznie walka o obniżenie już zabezpieczonych alimentów.

Czy żądać na wyrost?

Standardem są ogromne żądania przekraczające często kilkakrotnie zarobki zobowiązanego. Z uwagi na to, że zazwyczaj zabezpieczenia orzekane są bez udziału stron i bez dania możliwości odpowiedzi, taktyka horrendalnych żądań popartych nawet nieprawdziwymi twierdzeniami w pełni popłaca.

Alimenty orzekane są zależnie od sądu, sędziego i regionu kraju. W Warszawie są największe, a niskie np. na Śląsku. Sędziowie patrzą nie tylko na zarobki zobowiązanego ale także na jego pozycję, stanowisko oraz wykształcenie. Liczy się również majątek, nawet niewielki. W przypadku „udowodnionych” wysokich potrzeb dziecka, o co jest bardzo łatwo przez pozyskanie odpowiednich zaświadczeń lekarskich i wysłanie dzieci na liczne płatne zajęcia dodatkowe, terapie itp., sąd może ustalić alimenty wielokrotnie wyższe od zarobków, sugerując w uzasadnieniu sprzedaż nawet jedynego posiadanego mieszkania i zamieszkiwanie w wynajętym lokalu lub wyjazd do lepszej pracy za granicę.

Co może robić pozwany rodzic?

Na niewiele zda się zmiana pracy na gorzej opłacaną. Sądy patrzą bowiem do tyłu na ostatnie kilka lat zarobków.

Kiedy można wystąpić o podwyżkę?

Zawsze jak zmienią się warunki: wzrost kosztów utrzymania, obniżenie zarobków lub pogorszenie stanu zdrowia głównego opiekuna, podjęcie przez niego dodatkowych zajęć i konieczność zatrudnienia opiekunki, a wreszcie inflacja.

Może więc lepsza ugoda?

To zależy od sytuacji procesowej, ale generalnie ta zasada obowiązuje. Często sądy sugerują ugodę i warunki brzegowe jej zawarcia.

Czytaj więcej

Na kim spoczywa obowiązek alimentacyjny