Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w przepisach o wydawaniu dzieci za granicę. Mają wejść w życie najpóźniej jesienią 2017 r.
Chodzi o sprawy, gdy np. jedno z rodziców mieszka w innym kraju, a na skutek konfliktu między nimi do Polski wpływa wniosek o wydanie dzieci. Szczegóły przedstawił w środę na konferencji Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Po pierwsze, sprawami takimi zajmą się specjalne jednostki – 11 wyspecjalizowanych sądów okręgowych. Po drugie, orzeczenia w sprawach o wydanie dziecka będą wykonalne dopiero po ich uprawomocnieniu. Po trzecie, skarga kasacyjna w takich sprawach będzie przysługiwała ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu. Rozszerzony zostanie też katalog uprawnionych do jej złożenia. Prawo to będzie przysługiwać także rzecznikowi praw obywatelskich i rzecznikowi praw dziecka.
Wprowadzony zostanie także przymus adwokacki. Składając wniosek o wydanie, strona będzie musiała wykazać, że ma zapewnioną pomoc pełnomocnika. Jeśli nie będzie go na nią stać, dostanie ją z urzędu.
Kolejna zmiana polegać ma na tym, że wprowadzone zostaną obligatoryjne uzasadnienia pisemne postanowień sądów w takich sprawach. Nie trzeba będzie już w dodatkowym trybie występować o ich przygotowanie.