Od 2006 roku jest to nieformalne, międzynarodowe święto. W 2009 roku patronat honorowy nad akcją społeczną Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej objął Rzecznik Praw Dziecka.
Ten dzień wypełniają happeningi, konkursy, ale też warsztaty i sympozja – w tym roku w ponad 20 miejscowościach, m.in. w Krakowie, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Będzinie, Bielsku Białej, Kędzierzynie-Koźlu, Rybniku i Zgierzu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem wyalienowania rodzica z życia dziecka i w konsekwencji, na negatywne skutki oddzielania dziecka od któregokolwiek z jego rodziców.
Kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty" podnosi ten właśnie problem. Przypomina dorosłym, że każde dziecko ma prawo do kontaktów z każdym ze swoich rodziców i prawo to winno być bezwzględnie przestrzegane, bo jest gwarantem prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka.
Janusz Korczak w „Samotności dziecka" pisał: „A jest ho, ho – jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba".
Rzecznik Praw Dziecka wspiera wszelkie działania uświadamiające tym, od których zależy przyszły los dziecka, a zwłaszcza obojgu rodzicom, negatywne skutki oddzielenia go od któregokolwiek z nich.