Co napisać w pozwie o alimenty

O alimenty występuje się po zakończeniu sprawy rozwodowej. Można też uzyskać je w czasie procesu.

Publikacja: 13.12.2017 06:26

Co napisać w pozwie o alimenty

Foto: 123RF

Można się ich domagać na siebie i na dzieci. Sąd przyzna świadczenie, jeśli dojdzie do wniosku, że zostały spełnione przesłanki z art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W pozwie należy podać, czy i jak w wyroku rozwodowym sąd orzekł o winie stron i podać sygnaturę akt sprawy rozwodowej. Powód powinien też wymienić miesięczną kwotę, jakiej żąda tytułem alimentów, i określić, do którego dnia miesiąca powinny wpływać na konto. Można też wskazać inny sposób przekazania środków. W uzasadnieniu trzeba zwięźle opisać swą sytuację, określić wysokość dochodów i wydatków na utrzymanie. Warto też załączyć zaświadczenie o swoich dochodach (np. odcinek renty, zaświadczenie z urzędu skarbowego), rachunki za leki czy zabiegi oraz inne dokumenty potwierdzające wysokość wydatków.

Podpisany pozew w dwóch egzemplarzach składa się w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania albo miejsca zamieszkania byłego małżonka – wybiera powód.

Jest sposób, aby alimenty uzyskać jeszcze w trakcie przeciągającej się sprawy rozwodowej, gdy rozstający się małżonkowie już razem nie mieszkają. To wniosek o zabezpieczenie alimentów na potrzeby rodziny lub dzieci. Uzasadnia się go w podobny sposób jak wniosek główny.

Już w czasie trwania obowiązku alimentacyjnego można wnosić do sądu o ich podniesienie lub obniżenie. Taki wniosek należy uzasadnić zmianą usprawiedliwionych potrzeb małżonka uprawnionego albo zarobkowych lub majątkowych możliwości małżonka zobowiązanego.

Pamiętajmy, że obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. Oznacza to, że w razie śmierci byłego małżonka ani wdowa po nim, ani ich dzieci nie muszą zapewniać bytu jego byłej żonie i dzieciom.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne