Przy wypowiedzeniu zmieniającym mniej rygorystyczne kryteria

Ocena zasadności wypowiedzenia powinna być dokonywana także z uwzględnieniem słusznych interesów pracodawcy, a nie tylko okoliczności leżących po stronie pracownika. Pracodawca miał wybór między wypowiedzeniem definitywnym a wypowiedzeniem zmieniającym. Zastosował on wypowiedzenie zmieniające będące środkiem mniej dolegliwym dla powódki. Nie należy bowiem tracić z pola widzenia faktu, iż odwołanie może uzasadniać wypowiedzenie definitywne, w związku z czym, aby nie zniechęcać pracodawców do stosowania w jego miejsce wypowiedzenia zmieniającego, nie można stawiać przed nimi zbyt wysokich wymagań w odniesieniu do proponowanej pracownikowi pracy i wysokości wynagrodzenia.

Publikacja: 10.08.2023 02:00

Przy wypowiedzeniu zmieniającym mniej rygorystyczne kryteria

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 27 października 2022 r. (III PSKP 87/21).

Rozpatrywana sprawa dotyczyła pracownicy, której pracodawca wręczył wypowiedzenie zmieniające. Pierwotnie zajmowała ona stanowisko dyrektora, a w wyniku zmiany warunków zatrudnienia miała zostać przeniesiona na stanowisko kierownika zespołu jednego z działów. Zmiana ta wiązała się również ze zmniejszeniem wysokości wynagrodzenia.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Jakie zmiany na granicy z Białorusią czekają nas od wtorku
Sądy i trybunały
Odmowa dyscyplinarki dla sędziego narusza dobra osobiste? Jest wyrok
Finanse
Czy agencji nieruchomości zawsze przysługuje wynagrodzenie? Ważny wyrok SN
Sądy i trybunały
Sędzia Tuleya chce gigantycznego odszkodowania od 11 osób za 5 lat represji
Urzędnicy
Nowy organ skarbówki. Ministerstwo Finansów ujawnia plany