Jak w upał zadbać o pracownika? Kiedy może on odmówić wykonania pracy?

Awaria klimatyzacji nie powoduje jednak automatycznie, że pracownicy mogą w danym dniu powstrzymać się od pracy (choć pracodawca może tak postanowić) - mówi Magdalena Patryas partnerka w kancelarii Andersen w Polsce, współkoordynatorka European Employment and Labor Service Line.

Aktualizacja: 18.07.2023 06:25 Publikacja: 17.07.2023 14:52

Jak w upał zadbać o pracownika? Kiedy może on odmówić wykonania pracy?

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z przepisami, powinny, ale nie muszą być stosowane rozwiązania techniczne mające zmniejszyć temperaturę w miejscu pracy. Jakie zatem obowiązki spoczywają na pracodawcy w momencie, gdy klimatyzacja ulegnie awarii? Czy w trakcie naprawy pracownicy powinni iść do domu czy jednak czekać, nawet jeśli temperatura sprawia, że warunki są szczególnie uciążliwe?

Zasadniczo przepisy nie regulują maksymalnej temperatury w miejscu pracy, chociaż z oczywistych przyczyn nie powinna ona być uciążliwa. Rekomendowana temperatura w pomieszczeniach biurowych powinna wynosić ok. 20-24 stopni. Awaria klimatyzacji nie powoduje jednak automatycznie, że pracownicy mogą w danym dniu powstrzymać się od pracy (choć pracodawca może tak postanowić). W przypadku wysokiej temperatury wskazane może być dostarczanie pracownikom zimnych napojów (a jeśli temperatura przekracza 28°C w pomieszczeniu albo 25°C na zewnątrz – pracodawca ma taki obowiązek zgodnie z art. 232 k.p.), zapewnienie dodatkowych przerw w pracy czy zmiana godzin pracy. Trzeba też pamiętać o zakazie zatrudniania kobiet w ciąży i pracowników młodocianych (15-18 lat) w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65 proc. Wreszcie, w sytuacjach ekstremalnych – gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia – pracownik może odmówić wykonywania pracy (art. 210 § 1 k.p.).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt