Badania okresowe: więcej czasu dla firm

Nawet zatrudnieni, którym ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła po zniesieniu stanu epidemii, mogą skorzystać z rozwiązań covidowych.

Publikacja: 17.07.2023 03:00

Badania okresowe: więcej czasu dla firm

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wyjaśnień resortu rodziny.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2023 r. zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego. W efekcie wróciły niektóre obowiązki zatrudnionych i pracodawców.

Koniec w pandemii

Okazuje się jednak, że są kwestie, które cały czas budzą wątpliwości. Dotyczą m.in. interpretacji przepisów w sprawie okresowych badań lekarskich pracowników. Tarcza antykryzysowa (DzU z 2021 r., poz. 2095 ze zm.) na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zawiesiła bowiem obowiązek ich wykonywania. Teraz znów jest aktualny. W konsekwencji Główny Inspektorat Pracy musiał zwrócić się o interpretację regulacji w tej sprawie do resortu rodziny.

W pierwszej kolejności chciał mieć jasność, co się dzieje, gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność w czasie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Tu sprawa wydaje się raczej prosta. Przepisy antycovidowe wydłużyły ważność orzeczeń lekarskich (wydanych na podstawie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych), jeśli upływała ona po 7 marca 2020 r. Po 1 lipca 2023 r. pracodawcy i zatrudnieni muszą natomiast niezwłocznie podejść do tego zaległego obowiązku. Mają na to 180 dni (czyli do 28 grudnia 2023 r. włącznie).

Czytaj więcej

Medycyna pracy do uporządkowania

Rozwiane wątpliwości

Sytuacja komplikuje się, gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność już po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. I tutaj resort pozytywnie zaskoczył. Jak bowiem tłumaczy, 180 dni (liczone od 1 lipca 2023 r.) można potraktować jako okres przejściowy, po którego upływie każdy pracownik będzie musiał posiadać ważne dokumenty. Dlatego wspomnianych 180 dni dotyczy również skierowania na badania okresowe pracownika, któremu ważność orzeczenia upłynęła po 30 czerwca 2023 r.

Resort motywuje to m.in. tym, że równoległe wykonywanie zaległych oraz bieżących profilaktycznych badań lekarskich może spowodować długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach medycyny pracy.

Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP uważa takie podejście za uzasadnione.

– Na pewno to duże ułatwienie zarówno dla firm, jak i dla ochrony zdrowia – mówi.

Jak wskazuje, interpretacja resortu nie opiera się co prawda na literalnym brzmieniu przepisów, ale jest formą wykładni funkcjonalnej, która uwzględnia realia rynkowe.

Tak wynika z wyjaśnień resortu rodziny.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2023 r. zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego. W efekcie wróciły niektóre obowiązki zatrudnionych i pracodawców.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał