SN: Na zwolnieniu lekarskim tylko incydentalna praca

Jako zasadę należy przyjąć, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy jakąkolwiek pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Jednak w szczególnych sytuacjach faktycznych prokonstytucyjna wykładnia tego przepisu przez sądy ubezpieczeń społecznych może prowadzić do odmowy jego zastosowania ze względu na to, że sankcja, jaką przewiduje (utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia) może być uznana w konkretnym stanie faktycznym za zbyt drastyczną i dolegliwą, a przez to niesłuszną i niesprawiedliwą w kontekście rodzaju innego zajęcia zarobkowego (jego sporadycznego, incydentalnego, wymuszonego okolicznościami charakteru) oraz uzyskanego z tego tytułu dochodu (niewielkich kwot stanowiących kilkuprocentowy ułamek należnego zasiłku chorobowego.

Publikacja: 04.01.2023 20:00

SN: Na zwolnieniu lekarskim tylko incydentalna praca

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 9 marca 2022 r. (III PUNPP 2/21).

Ubezpieczony przebywał na zwolnieniu lekarskim. W całym tym okresie nie wykonywał pracy w ramach stosunku pracy, ale incydentalnie, tj. raz w miesiącu lub rzadziej, realizował uprzednio zawarte na okresy roczne umowy zlecenia, w ramach których wykonywał nadzór nad procesami spawalniczymi. Z tytułu realizacji umowy zlecenia otrzymywał zróżnicowane wynagrodzenie, w zależności od rozmiaru zlecenia, w poszczególnych miesiącach w kwotach od 330 zł (najwyższa wypłacona kwota) do 15 zł (najniższa wypłacona kwota).

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?