Pracodawca nie może biernie przyglądać się mobbingowi

Następcze działania pracodawcy, podejmowane po stwierdzeniu zachowań współpracowników o charakterze mobbingowym, które nie przyniosły realnych efektów, nie zwolnią go z odpowiedzialności za te zachowania, jeśli nie podejmował żadnych działań zapobiegawczych.

Publikacja: 11.05.2022 16:36

Pracodawca nie może biernie przyglądać się mobbingowi

Foto: Adobe Stock

Sprawa, w której pracodawca nieprawidłowo reagował na mobbingowe działania współpracowników, dotyczyła pracownicy świadczącej pracę w teatrze na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku rzemieślnika teatralnego malarza. Do jej głównych obowiązków należało wykonywanie powierzonych elementów dekoracyjnych i ich montaż. W początkowym okresie jej relacje ze współpracownikami układały się dobrze, z czasem jednak uległy pogorszeniu. Często zdarzały się zaczepki, wyśmiewanie i żarty z niej. Przed odejściem z pracy te zdarzenia miały miejsce regularnie. Początkowo zachowania pracowników malarni miały charakter prześmiewczy, ale później przeszły w agresję. Dopuszczali się oni działań mobbingowych wobec pracownicy niszcząc jej jedzenie czy rekwizyty do pracy, ale też wyśmiewali jej wykształcenie. Ponadto sąd ustalił, że pracownica była molestowana przez dotykanie i poklepywanie po pośladkach, choć nie wyrażała na to zgody.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP