Czy po publikacji uzasadnienia wyroku TK ograniczającego aborcję na podstawie przesłanki embriopatologicznej mamy klarowniejszą prawnie sytuację?

Z uzasadnienia wynika, że TK uznaje każdą aborcję za pozbawienie życia dziecka. Dopuszcza ją, ale wymaga, aby prowadziła do ochrony dobra co najmniej równorzędnego, i to dobra ciężarnej. Duże znaczenie dla wykładni stanu prawnego po publikacji wyroku TK ma fragment uzasadnienia, w którym TK porównuje usuwaną przesłankę aborcji (z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży) z przesłanką przewidzianą w art. 4a ust. 1 pkt 1, która pozostaje. A ten przepis dopuszcza legalną aborcję, jeżeli „ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej", które obejmuje też jej zdrowie psychiczne.

Wielu upatrywało w uzasadnieniu szansy na pozostawianie dopuszczalności przerywania ciąży w pewnym zakresie uchylonej przesłanki.

Analiza uzasadnienia wskazuje, że możliwe jest wprowadzenie do ustawy zapisu, wedle którego określony stan płodu potwierdzony badaniami z mocy przepisu uznaje się za zagrażający co najmniej zdrowiu psychicznemu kobiety, a w konsekwencji dla ochrony kobiety aborcja jest dopuszczalna.

Czytaj też:

Co dalej z aborcją

Aborcja: skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Prof. Andrzej Zoll: Nie można zmuszać do heroizmu

Bodnar o wyroku ws. aborcji: Zmierzamy w niebezpieczną stronę

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Wyrok TK ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw

Jest uzasadnienie TK do wyroku ws. ograniczenia aborcji

Czy ten wyrok może wpłynąć na praktykę lekarzy?

To zagadnienie kluczowe po wyroku TK. Jeżeli w systemie prawnym pozostaje norma, która pozwala chronić życie i każdą postać zdrowia ciężarnej, także poprzez wykonanie aborcji (pierwsza przesłanka), to każda musi o tym wiedzieć. Poza tym każdy problem zdrowotny, który zostanie przez ciężarną stwierdzony i zgłoszony lekarzowi albo będzie wynikać z badań płodu, powinien się spotkać z odpowiednią i błyskawiczną reakcją lekarza.

Ani ciężarne, ani lekarze nie powinni dać sobie wmówić, że stan prawny w Polsce w tym zakresie jest inny niż jest w rzeczywistości. Jest taki, że dla usunięcia stanu zagrożenia życia lub zdrowia ciężarnej aborcja w Polsce jest dopuszczalna.

A jaka jest rola prawników?

Jest równie istotna i powinna się przede wszystkim skupić na właściwej wykładni art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. wykładni zgodnej z treścią tego przepisu.

Jego celem jest ochrona życia i zdrowia ciężarnej.

Prawidłowe stosowanie i wykładnia art. 4a ust. 1 pkt 1 pozwala już teraz na aborcję w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety, co obejmuje też zagrożenie zdrowia psychicznego, uzasadniane takim stanem płodu jak dotychczas w uchylonej przesłance.