fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wyrok ws. aborcji. Jest uzasadnienie TK do wyroku z 22 października 2020 r.

Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny
Fotorzepa/Marta Bogacz, TK
Trybunał Konstytucyjny w środę opublikował uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 r. w sprawie przepisów o dopuszczeniu aborcji. Jak informuje CIR zgodnie z wymogami konstytucyjnymi orzeczenie TK zostanie opublikowane tego samego dnia w Dzienniku Ustaw.

Problem z uzasadnieniem miał wynikać z opóźnieniami w wysyłaniu zdań odrębnych zgłoszonych przez sędziów.

- Pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili - wynikało z informacji przekazanej przez Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o art. 115 ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Stanowi on, że orzeczenia wraz z uzasadnieniami i zdaniami odrębnymi publikuje się w zbiorze orzeczeń wydawanym przez TK w postaci elektronicznej.

Przypomnijmy, że 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania: "Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA