fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wyrok ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw. Przepis o przerwaniu ciąży traci moc

Trybunał Konstytucyjny, Dziennik Ustaw
Trybunał Konstytucyjny, Dziennik Ustaw
Fotorzepa/Jerzy Dudek, Dziennik Ustaw
W środę tuż przed północą w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. W momencie opublikowania wyroku stracił moc dotychczas obowiązujący przepis.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania: "Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

– Przepis ten nie wymaga pewności ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wystarczy duże jej prawdopodobieństwo – mówił sędzia Piskorski.

– Gdyż to godność człowieka jest źródłem praw, nie wymaga legitymacji, nie jest nadawana przez państwa, a jej bezwzględną ochronę gwarantuje konstytucja. Organy państwa mają szczególny obowiązek ochrony godności, a kluczowy jest art. 38 konstytucji, który mówi, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochrony życia" - dodał.

Mówiąc o skutkach wyroku, TK w październiku wskazał, że ustawodawca powinien dostosować prawo do wyroku, biorąc pod uwagę niezmiernie trudną sytuację matek, winien ustanowić dla nich realną pomoc. Nie może obciążać wychowaniem ciężko chorego dziecka tylko rodziców.

Przypomnijmy, że w trakcie fali protestów prezydent Andrzej Duda zaproponował kompromis ws. aborcji. Przedstawił parlamentowi swój projekt ustawy i jednocześnie zaznaczył, że osobiście podziela pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.

W swoim oświadczeniu Duda zwracał uwagę, że niezależnie od zmian prawnych należy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Jak pisał, "urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia". - Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym - zapowiadał Andrzej Duda.

Po decyzji TK w przepisach nadal są dwie przesłanki dopuszczające legalną aborcję: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki lub powstała w wyniku czynu zabronionego (zgwałcenia).

Zaostrzenie przepisów o aborcji zgodnie z Konstytucją wchodzi w życie z dniem ogłoszenia wyroku. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA