14-latek nie będzie odpowiadał za zabójstwo jak dorosły. Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia zdanie

Resort sprawiedliwości chce uchylenia przepisu wprowadzonego po zabójstwie w Piekarach Śląskich. Eksperci chwalą zmiany.

Publikacja: 21.05.2025 04:30

Kodeks karny

Kodeks karny

Foto: Fotorzepa / Rafał Guz

Chodzi o art. 10 § 2a kodeksu karnego, który pozwala na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osobę, która ukończyła 14. rok życia w przypadku zabójstwa w typie kwalifikowanym, np. ze szczególnym okrucieństwem, w związku z rozbojem, zgwałceniem czy w wyniku motywacji w zasługującej na szczególne potępienie. Został on dodany do kodeksu karnego w ramach reform Zbigniewa Ziobry w reakcji na zabójstwo 13-latki popełnione przez jej chłopaka tuż przed ukończeniem przez niego 15. roku życia.

Odpowiedzialność karna nieletnich. Problem z przypisaniem winy

Pomysł uchylenia tego przepisu w najnowszej wersji resortowego projektu nowelizacji kodeksu karnego chwalą karniści. – To w pełni zasadna zmiana. Szczególnie z punktu widzenia strony podmiotowej czynu zabronionego popełnionego przez nieletniego, czyli możliwości przypisania mu winy. Zgodnie z poglądami wyrażonymi w psychologii sądowej dzieci do 15. roku życia w ogóle nie mogą ponosić odpowiedzialności karnej, ponieważ ich stopień rozwoju jest na tyle niezaawansowany, że nie można im przypisać winy i tym samym uczynić ich podmiotami odpowiedzialności karnej – tłumaczy dr Bogumił Zygmont z Katedry Prawa Karnego Uczelni Łazarskiego, który dodaje, że granica odpowiedzialności karnej w różnych systemach prawnych jest różna.

Dla przykładu minimalny wiek odpowiedzialności karnej w Europie waha się pomiędzy 10. a 18. rokiem życia (ten pierwszy obowiązuje w Anglii i Walii, Szwajcarii i Irlandii Północnej, a drugi – w Belgii). – W większości państw wiek odpowiedzialności nieletnich ustalono pomiędzy tymi dwiema wartościami. Tak więc przykładowo w Holandii, Szkocji i Turcji wynosi on 12 lat, we Francji – 13 lat, w Austrii, Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, Słowacji, Słowenii – 14 lat, w Grecji i państwach skandynawskich – 15 lat, w Rosji – 16 lat. Projektodawca z 2022 r., uzasadniając obniżenie wieku odpowiedzialności karnej, powołał się na te informacje, przywołując pracę K. Buczkowskiego „Wymiar sprawiedliwości wobec nieletnich w wybranych krajach”. Taka konstatacja jest jednak przekłamaniem i nadużyciem. W przywołanej publikacji wyjaśniono bowiem, że w krajach tych dla najmłodszych sprawców (z różnorodnie określonym minimum wiekowym) wypracowano odrębne zasady odpowiedzialności nieletnich (inne niż dla dorosłych) – czytamy w uzasadnieniu projektu uchylającego art. 10 § 2a k.k.

Czytaj więcej

Rząd chce karać dzieci, Sejm to uchwalił, prezydent podpisał

Izolacja 14-letnich przestępców, ale nie w więzieniu

Jak zwraca uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości, chociaż w niektórych krajach europejskich wiek odpowiedzialności nieletnich jest niższy niż w Polsce, to jednak funkcjonuje tam zupełnie inny system specjalistycznych zakładów dla nieletnich, w których odbywają oni karę. 

– Obniżenie granicy odpowiedzialności karnej do 14. roku życia w przypadku niektórych czynów było podyktowane jednostkową sprawą. Niewątpliwie bardzo poważną i bulwersującą, jednak nie można na podstawie jednorazowego przypadku zmieniać całego reżimu odpowiedzialności karnej – dodaje dr Zygmont.

Projektodawca wskazuje również, że art. 10 § 2a k.k. narusza art. 40 Konwencji o prawach dziecka, ponieważ w polskim systemie prawnym istnieją inne, bardziej adekwatne środki oddziaływania wobec 14-letnich dzieci niż kara pozbawienia wolności. Chodzi zwłaszcza o ustawę z 2022 r. o wsparciu i resocjalizacji nieletnich, która zawiera szeroki katalog środków możliwych do zastosowania wobec nieletnich.

Etap legislacyjny: projekt przed przyjęciem przez rząd 

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

dr Paweł Kobes, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Uniwersytet Warszawski.

Bardzo pozytywnie należy ocenić propozycję uchylenia art. 10 2a k.k. Należy również rozważyć gruntowną przebudowę albo wręcz uchylenie art. 10 § 2 k.k., ponieważ przepis ten nie ma praktycznie żadnego znaczenia dla polityki karnej z kilku powodów. Po pierwsze, na dzień 31 grudnia 2023 r. w zakładach karnych przebywało 29 nieletnich, a w całym 2023 r. sądy skierowały 7 takich osób do odbywania kary pozbawienia wolności. Po drugie, katalog przestępstw ujętych w tym przepisie jest przypadkowy: nie obejmuje on przestępstw najczęściej popełnianych przez nieletnich ani wszystkich przestępstw najbardziej szkodliwych. Nieletni odpowiadają za rozbój, ale nie odpowiadają już za kradzież rozbójniczą, a z punktu widzenia ofiary czyny te są tak samo dotkliwe. Z kolei nieletni odpowiadają za piractwo wodne lub powietrzne, którego do tej pory żaden z nieletnich nie popełnił. Po trzecie, z prowadzonych w przeszłości badań jasno wynika, że im młodszy człowiek trafi do więzienia i im dłużej tam zostanie, tym większa szansa na powrót do przestępczości. Ponadto w dzisiejszej rzeczywistości penitencjarnej borykającej się z wieloma problemami systemowymi nie może być mowy o skutecznych oddziaływaniach resocjalizacyjnych wobec nieletnich. Zamiast odbywania kary pozbawienia wolności razem z dorosłymi, co jest niezgodne ze standardami międzynarodowymi, należy stworzyć zupełnie odrębne miejsce na bazie zakładu poprawczego, w którym będą obowiązywały wzmożone oddziaływania resocjalizacyjne połączone z zastosowaniem podwyższonych standardów bezpieczeństwa.

Chodzi o art. 10 § 2a kodeksu karnego, który pozwala na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osobę, która ukończyła 14. rok życia w przypadku zabójstwa w typie kwalifikowanym, np. ze szczególnym okrucieństwem, w związku z rozbojem, zgwałceniem czy w wyniku motywacji w zasługującej na szczególne potępienie. Został on dodany do kodeksu karnego w ramach reform Zbigniewa Ziobry w reakcji na zabójstwo 13-latki popełnione przez jej chłopaka tuż przed ukończeniem przez niego 15. roku życia.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?