Wypadek na A1. Prokuratura podjęła decyzję ws. ważnego wątku

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie jednego z ważnych wątków sprawy wypadku na A1 z września 2023 r., w którym zginęła trzyosobowa rodzina.

Publikacja: 25.08.2024 09:21

Wypadek na A1. Prokuratura podjęła decyzję ws. ważnego wątku

Foto: mat. policji

dgk

Jak przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba, chodzi o niedopełnienia obowiązków funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim. 

„Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków Policji KMP w Piotrkowie Trybunalskim w okresie od 16.09.2023 r. do 26.09.2023 r. w celu uzyskania korzyści osobistej polegającej na uniknięciu odpowiedzialności karnej przez sprawcę wypadku drogowego z dnia 16 września 2023 r. o godzinie 19.50 na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Sierosław do którego doszło na autostradzie A1, utrudniając poprzez nieprawidłowe wykonywanie czynności służbowych dotyczących ustalenia sprawcy wypadku drogowego oraz jego przebiegu, co miało wpływ na ukierunkowanie postępowania karnego w sprawie i czym utrudniono postępowanie karne jednocześnie działając na szkodę interesu publicznego i prywatnego, to jest o czyn z art. 231 § 2 kk w zb. z art. 239 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. bowiem czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.” - czytamy w komunikacie na stronie Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj więcej

Tragiczny wypadek na A1. Czy ktoś krył kierowcę?

Wypadek na A1. Internauci dziwili się działaniom policji

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 września 2023 r. ok. godz. 20.  na autostradzie A1 pod Piotrkowem Trybunalskim, na wysokości wsi Sierosław. Rozpędzone bmw z ogromną siła uderzył w osobową kię, którym znad morza wracała do domu rodzina z Myszkowa – młode małżeństwo z 5-letnim synem.  Kia,  zepchnięta na bariery energochłonne,    stanęła w płomieniach. Rodzina zginęła na miejscu.  Jednak pracujący na miejscu funkcjonariusze uznali, że rozbite bmw, które zatrzymało się niedaleko spalonej kii, nie miało nic wspólnego ze śmiercią rodziny z Myszkowa. Dopiero 23 września policjanci z Piotrkowa zmienili zdanie.

W międzyczasie  internauci opublikowali w mediach filmy pokazujące, jak pędzące A1 bmw zmiata kię z drogi. Za niezrozumiałą uznali opieszałość organów ścigania wobec domniemanego sprawcy wypadku Sebastiana M. Pojawiła się teoria, że kierowca bmw ma krewnych w policji, którzy robią wszystko, by mógł uniknąć kary. Ucieczka Sebastiana M. do Dubaju miała to tylko potwierdzać.   

Czytaj więcej

Łódzki adwokat potwierdza, że był w bmw na A1 podczas wypadku

Prokuratura: znamion poplecznictwa ws. Sebastiana M. nie ma

Rzecznik prasowy prokuratury twierdzi, że dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu, otworzono „w możliwie pełny sposób” zdarzenia z nocy 16-17.09.2023 r., gdy doszło do tragedii na A1. Śledczy poddali analizie połączenia telefoniczne Sebastiana M., jego krewnych  oraz pasażerów bmw, a także funkcjonariuszy KMP w Piotrkowie. Przeanalizowali dokumentację powstałą w związku z czynnościami podjętymi przez funkcjonariuszy, a także postępowaniem wyjaśniającym prowadzonym przez KWP w Łodzi. Zapoznali się również z zapisem monitoringu z KMP w Piotrkowie Trybunalskim oraz metadanymi z systemów policyjnych. Wreszcie przeanalizowali dane personalne funkcjonariuszy policji na terenie całej Polski pod kątem ewentualnego pokrewieństwa i powinowactwa ze sprawcą zdarzenia.  W charakterze świadków zostali też przesłuchani sami policjanci z KMP w Piotrkowie. Jak zaznacza prok. Skiba, przedstawili "spójny i korespondujący ze sobą opis przebiegu zdarzenia".

Czytaj więcej

Wypadek na A1. Rodzina Sebastiana M. żąda olbrzymich pieniędzy za skutki hejtu

„Analiza całokształtu materiału dowodowego doprowadziła do wniosku, iż czynności wykonane na miejscu samego zdarzenia jak i podejmowane przez funkcjonariuszy w toku śledztwa nie noszą znamion poplecznictwa ani też przestępstwa urzędniczego. Nie stwierdzono zaistnienia nacisków czy wpływów, jakim rzekomo mieli być poddani funkcjonariusze, by kierowca samochodu BMW biorący udział w tragicznym zdarzeniu uniknął odpowiedzialności karnej za spowodowanie katastrofy. Materiał dowodowy nie potwierdził, by istniały przesłanki do zatrzymania kierującego samochodem BMW Szymona M. [pisownia oryginalna – rp.pl] bezpośrednio po zdarzeniu i do czasu uzyskania opinii z zakresu rekonstrukcji wypadków. Anonimowe zgłoszenia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych były przeważnie oparte na spekulacjach medialnych i nie znajdowały oparcia w świetle obiektywnej oceny dowodów i faktów” - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie  jest nieprawomocne. Pokrzywdzonym - w tym wypadku bliskim rodziny, która zginęła w wypadku - przysługuje na nie zażalenie.

Czytaj więcej

Ekstradycja Sebastiana M. Prawny szczegół może ją blokować
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Sądy i trybunały
Iustitia będzie bronić neosędziów? Ważne słowa sędziego Igora Tulei
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę. Donald Tusk zmienia swoją decyzję
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Sądy i trybunały
Plan Adama Bodnara na tzw. neosędziów. Prawnicy komentują
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.