Zmiany wprowadza ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu karnego, która miała wejść w życie w marcu, ale przedłużono jej vacatio legis do 1 października 2023 r.
Więzienie za brak OC
Nowy typ przestępstwa ma polegać na uchylaniu się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej obowiązku naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo nawiązki. Grozić ma za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Czytaj więcej
Poszkodowanej w wypadku drogowym kobiecie sąd odmówił przyznania nawiązki od sprawczyni wypadku, której sprawę karną umorzono. Sąd Okręgowy argumentował, że poszkodowana dostała już rekompensatę z OC sprawcy. Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie po kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Taka kara może dotknąć m.in. kierowców nie posiadających ważnej polisy OC i skazanych, jeśli spowodują wypadek, w którym pokrzywdzony odniósł obrażenia. Brak ważnej polisy OC powoduje, że sprawca musi z własnej kieszeni pokryć koszty związane nie tylko z naprawą pojazdu, ale także z leczeniem poszkodowanego. Musi też zapłacić mu zadośćuczynienie lub nawiązkę.
Maksymalna wartość nawiązki to 100 tysięcy złotych. Olbrzymie mogą być także kwoty przyznanych przez sąd rekompensat. W praktyce z wykonywaniem takich orzeczeń jest problem. Sprawcy często unikają zapłaty, nawet wtedy, gdy w ściągnięcie pieniędzy zaangażuje się komornik.