Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października

Od 1 października zacznie obowiązywać nowy typ przestępstwa. Kierowca auta bez ważnej polisy OC, który nie dopełni obowiązku naprawienia szkody pokrzywdzonemu, może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Publikacja: 27.09.2023 14:09

Ważne dla kierowców: nowy typ przestępstwa od 1 października

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Zmiany wprowadza ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu karnego, która miała wejść w życie w marcu, ale przedłużono jej vacatio legis do 1 października 2023 r.

Więzienie za brak OC

Nowy typ przestępstwa ma polegać na uchylaniu się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej obowiązku naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo nawiązki. Grozić ma za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej

SN: odszkodowanie z OC sprawy wypadku nie przekreśli szansy na nawiązkę dla poszkodowanej

Taka kara może dotknąć m.in. kierowców nie posiadających ważnej polisy OC i skazanych, jeśli  spowodują wypadek, w którym pokrzywdzony odniósł obrażenia. Brak ważnej polisy OC powoduje, że sprawca musi z własnej kieszeni pokryć koszty związane nie tylko z naprawą pojazdu, ale także z leczeniem poszkodowanego. Musi też zapłacić mu zadośćuczynienie lub nawiązkę.

Maksymalna wartość nawiązki to 100 tysięcy złotych. Olbrzymie mogą być także kwoty przyznanych przez sąd rekompensat. W praktyce z wykonywaniem takich orzeczeń jest problem. Sprawcy często unikają zapłaty, nawet wtedy, gdy w ściągnięcie pieniędzy zaangażuje się komornik. 

Od 1 października osoby pokrzywdzone, które nie otrzymały rekompensaty finansowej od skazanego w postępowaniu karnym, będą mogły złożyć zawiadomienie o  możliwości  popełnieniu przestępstwa poprzez uchylanie się od  obowiązku orzeczonego przez sąd.

O swoje upomni się UFG

To oczywiście nie jedyne konsekwencje braku polisy OC. Jeśli zamiast sprawcy szkodę naprawi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, sprawcamusi się liczyć z otrzymaniem roszczenia regresowego od Funduszu, czyli żądania zwrotu kosztów naprawienia szkody wraz z odsetkami.

Za brak OC kierowca  (ale też właściciel pojazdu, jeśli jest nim ktoś inny) zostanie też obciążony opłatą, która w przypadku samochodów osobowych wynosić może nawet 7200 zł. I tu zapłaty nie da się uniknąć. Jeśli dłużnik ma trudną sytuację materialną lub życiową i jest w stanie to udowodnić, UFG może rozłożyć opłatę na raty.

Zmiany wprowadza ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu karnego, która miała wejść w życie w marcu, ale przedłużono jej vacatio legis do 1 października 2023 r.

Więzienie za brak OC

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Konsumenci
Będą zmiany w zakazie handlu w niedziele. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prawo dla Ciebie
Trybunał: koła łowieckie nie muszą płacić rolnikom za każdą szkodę
Sądy i trybunały
Po wyroku TK rząd Morawieckiego chce szybko wyrównać krzywdy sędziom
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?