I patrząc na statystyczne dane zebrane przez Komendę Główną Policji widać, że jest to spadek o ponad 20 proc.[b]Najmniej bezpieczne są pod tym względem województwa: śląskie, wielkopolskie, łódzkie i dolnośląskie.[/b] Najmniej złodziei grasuje zaś w województwie podlaskim, lubuskim, opolskim i lubelskim.
Nie wszyscy właściciele mogą jednak spać spokojnie. [b]Najbardziej czujni powinni być posiadacze niektórych od lat chodliwych - w przestępczym światku - marek.[/b] Z policyjnych danych wynika, że największą popularnością wśród złodziei cieszą się sprawdzone auta niemieckie. Pierwsze dwie pozycje wśród najczęściej kradzionych samochodów zajmują Volkswageny: Passat i Golf. W sumie tylko w ubiegłym roku skradziono ponad 3, 5 tys samochodów tych marek. Miejsce trzecie zajmuje Fiat 126 P. Kradzież popularnych maluchów odnotowano 759 razy.
Oto jak wyglądają pozycje od czwartej w dół (coraz mniejsza popularność wśród złodziei). Audi A6 (689), Fiat Seicento (619) ,Audi A4, Audi 0, Skoda Octavia,Toyota Corolla, Peugeot 307, Fiat Cinquecento,Opel Astra, Fiat Panda, Opel Vectra, Toyota Yaris, Seat Ibiza (236).
Wśród policyjnych zestawień znalazły się także miejsca z których najczęściej giną samochody. [b]Najmniej bezpieczne są ulice miast[/b] - ponad 8 300 kradzieży odnotowano właśnie z tych miejsc. Dużo bardziej bezpieczne nie są także niestrzeżone parkingi. To właśnie na nich właściciela zmieniło ponad 7, 5 tys aut. O tym, że złodzieje stają się coraz odważniejsi świadczyć także może liczba samochodów, które zniknęły z garaży czy posesji - prawie 2 tys.Pozostałe sposoby kradzieży znalazły już mniej amatorów choć nie oznacza to, że do nich nie doszło. Po kradzieży kluczyków zniknęło 210 samochodów, z parkingu strzeżonego - 149, w wyniku rozboju - 107 a na tzw. „stłuczkę” - 18.