Od jego decyzji w tej sprawie zależy los przynajmniej kilkunastu skazanych za kwalifikowane zabójstwo (czyli popełnione ze szczególnym okrucieństwem, gwałtem, z użyciem broni i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie).
Gdyby Trybunał uznał, że nowela została uchwalona niezgodnie z trybem legislacyjnym, w miejsce "źle" uchwalonego przepisu pojawiłby się stary (poprzedni), a ten był łagodniejszy dla sprawców zabójstw. Wielu z nich (skazanych na 25 lat więzienia) domagać by się mogło wznowienia postępowania.
[b]Wczoraj (15 grudnia 2008 r.) Trybunał na miesiąc odroczył postępowanie (P 11/08).[/b]
Trybunał Konstytucyjny stanął przed bardzo trudnym zadaniem. Do art. 148 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74999]kodeksu karnego[/link] zgłaszano dwa zastrzeżenia. Kwestionowano – po pierwsze – zgodność z konstytucją trybu, w jakim uchwalono nowelę, po drugie – ograniczenie kar za to przestępstwo do dwóch – 25 lat więzienia lub dożywocia.
Sprawa nie zawisłaby przed TK, gdyby nie pytanie Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który zajmował się sprawą dwóch młodych sprawców zabójstwa. W wypadku jednego z nich w grę wchodziła tylko jedna kara – 25 lat (nie wolno go było skazać na dożywocie, bo miał mniej niż 18 lat).