Korupcja w firmach: liczba aktów oskarżenia wzrosła czterokrotnie

Czterokrotnie wzrosła liczba aktów oskarżenia w sprawach o korupcje w prywatnych firmach.

Aktualizacja: 13.05.2014 07:51 Publikacja: 13.05.2014 07:00

Na policję "donoszą" najczęściej przegrani czyli firmy konkurujące np. o konkretne zamówienie, czy u

Na policję "donoszą" najczęściej przegrani czyli firmy konkurujące np. o konkretne zamówienie, czy usługę.

Foto: Fotorzepa, Marcin Bielecki Mar Marcin Bielecki

Andrzej B., pracownik firmy ubezpieczeniowej w zamian za otrzymaną korzyść - dwutygodniowe wczasy na Malediwach dla całej rodziny - sfałszywał protokół szkód powypadkowych.Zamiast 500 tys zł odszkodowania, firma, której na skutek zawalenia się dachu dachu ucierpiało sześć Tirów dostać miała prawie mln zł.

To tylko jedna z ostatnich toczących się spraw o korupcję gospodarczą. Dotychczas plaga korupcji była domeną publicznych urzędów i instytucji. Teraz coraz częściej dotyka prywatnych firm. A ich właściciele coraz częściej przestają traktować takie sprawy jako wewnętrzny problem przedsiębiorstwa, zawiadamiając prokuraturę. Chodzi najczęściej o kupowanie tajemnic konkurencyjnej firmy i korumpowanie jej pracowników.

Grozi za to do pięciu lat więzienia. Kara nie odstrasza jednak potencjalnych przestępców. Jak wynika z danych policji prawie czterokrotnie wzrosła liczba stwierdzonych przestępstw korupcji gospodarczej. W 2012 r było ich 104, rok później już 374.

Na policję "donoszą" najczęściej przegrani czyli firmy konkurujące np. o konkretne zamówienie, czy usługę.

Prokuratura bada m.in. sprawę księgowego, który zdradził konkurencji, szczegóły oferty przetargowej swojego rodzimego przedsiębiorstwa i kwoty jakie może przeznaczyć na realizację projektu. W efekcie firma była bez szans w rywalizacji o wielomilionowy kontrakt.

Zasada korumpowania jest prosta jest prosta: coś za coś. Nie zawsze chodzi o pieniądze. - To główne narzędzie ale nie jedyne - wyjaśnia prokurator Roman Kosiński. Popularne jest też fundowanie wycieczek zagranicznych dla rodziny czy budowanie mieszkań, apartamentów za jedną trzecią ceny.

Skąd tak duży wzrost korupcji w prywatnych firmach?

- Powodów może być kilka - uważa adwokat Mikołaj Pietrzak. Jeden z nich to w końcu poważne traktowanie zawiadomień przez organy ścigania. - Zmniejsza się przestępczość pospolita: kradzieże, włamania na rzecz tej bardzie wyrafinowanej - gospodarczej - mówi Rz.

Prokurator Zbigniew Górszczyk, przyznaje, że prokuratura ostro wzięła się za korupcję w tym i tą gospodarczą. Działa nawet specjalny zespół do tych spraw przy MSW. Twierdzi też w takich dziedzinach jak służba zdrowia, która generuje coraz to większe zamówienia farmaceutyczne czy przyjmowanie korzyści za powodzenie w przetargach pokusa jest ogromna i widać coraz więcej firm daje się na nią nabrać.

Aleksandra Kobylińska, która w Instytucie Spraw Publicznych bada zjawisko korupcji uważa, że w czasach kryzysu dochodzi do poluzowania norm etycznych , firmy uważnie oglądają każdą złotówkę i chcą zarobić. Pracodawcy nie dbają o kształtowanie postaw etycznych pracowników. Często zresztą za nadużycia odpowiedzialni są menedżerowie a więc kadra zarządzająca a tej trudno zarzucić brak niewiedzy. To raczej świadome działanie - ocenia.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem