Jak pisze branżowy portal scigacz.pl, w województwie śląskim opłaty za egzaminy wzrosną z 30 do 50 zł za egzamin teoretyczny. Za egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 i T albo uprawnienia do kierowania tramwajem dotychczas trzeba było zapłacić 140 zł, a po podwyżce opłata wyniesie 200 zł. Takie same stawki zastosowano na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Jednocześnie jest to górna granica ustalona przez nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Wszystkie sejmiki wojewódzkie ustaliły, że egzaminy teoretyczne będą kosztować 50 złotych. Natomiast praktyczne w kategoriach, AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T zostały wycenione na 200 zł, a kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E na 250 zł.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę - od 2023 r. droższe egzaminy na prawo jazdy

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym umożliwia przekazywanie z budżetu województwa dotacji celowych albo podmiotowych do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Dotacje będą limitowane poprzez wprowadzenie ograniczenia ich wysokości do 50 proc. kosztów działalności ośrodka związanych z realizacją tych zadań.

Po zmianie przepisów warunki wynagradzania egzaminatorów nie będą określane - tak jak dotychczas - w rozporządzeniu ministra, tylko w uchwale sejmiku województwa.

Ustawa zakłada też, że to samorządy mają ustalać opłatę za egzamin na prawo jazdy. Dotychczas w całej Polsce kandydaci płaci 30 zł za egzamin teoretyczny i 140 za praktyczny. Zgodnie z nowelizacją opłata za egzamin teoretyczny nie może przekraczać 50 zł, za egzamin praktyczny 200 zł (kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem) i 250 zł (kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E).