Dziecko w wieku szkolnym ma zwykle ubezpieczenie NNW, do którego przystąpiło w szkole. Działa ono całą dobę, nie tylko w Polsce, ale i za granicą oraz w czasie wakacji. Jeśli oprócz następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje dodatkowo zwrot kosztów leczenia, to dziecko jest w pełni zabezpieczone.

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia NNW dla uczestników mają również organizatorzy kolonii. Warto sprawdzić, na jakie sumy ubezpieczenia organizator wykupił polisę i jaki jest jej zakres. Na przykład czy obejmuje rekreacyjne uprawianie sportu. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek za granicę, organizator ma obowiązek zawrzeć na rzecz uczestników ubezpieczenie turystyczne (NNW + koszty leczenia za granicą). Należy też zwrócić uwagę na wyłączenia. Ubezpieczyciel np. nie zapłaci za następstwa wypadków powstałych w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających.

Inne ubezpieczenie, jakie można wykupić dziecku – gdy suma oferowana w ubezpieczeniu szkolnym czy zawartym przez organizatora jest zbyt niska – to jednostkowe lub rodzinne ubezpieczenie NNW. Działa ono również za granicą, a koszty leczenia na podstawie przedstawionych rachunków zwracane są po powrocie do Polski. W razie wypadku o świadczenia można się ubiegać z każdej polisy.

Autorka jest ekspertem ds. ubezpieczeń turystycznych PZU SA