Wycinka lasów wstrzymana lub ograniczona. Hennig-Kloska: Czas wyprowadzić piły

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zarządziło wstrzymanie lub zredukowanie wyrębów przewidzianych w tym roku w polskich lasach. Decyzja dotyczy 10 najcenniejszych lokalizacji i została wprowadzona na pół roku.

Publikacja: 08.01.2024 17:44

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie

Foto: PAP/Marcin Obara

- Od słów przechodzimy do czynów. Wydaliśmy pierwszą decyzję o ograniczeniu i wstrzymaniu wycinek najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce – mówiła podczas konferencji w Warszawie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. - Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami — dodała. 

10 najcenniejszych miejsc

Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował, że decyzja jest pierwszym etapem polityki zrównoważonego rozwoju, którą ministerstwo chce realizować. Wyłączanie i ograniczanie wycinek dotyczy 10 lokalizacji. 

- To miejsca najcenniejsze przyrodniczo, mające bardzo istotny aspekt społeczny, m.in. są to lasy przy dużych ośrodkach miejskich — mówił wiceminister.  Cytował komunikat PAN, w którym eksperci wzywali do opracowania nowej polityki leśnej i sugerowali m.in. "bezzwłoczne wyeliminowanie wycinek drzew, szczególnie liściastych na obszarach chronionych, na terenach górskich, w dolinach cieków i na obszarach najcenniejszych przyrodniczo”.

Decyzja ministerstwa obejmie m.in. Puszczę Augustowską, Świętokrzyską, Knyszyńską, Romincką, Borecką oraz reliktową Puszczę Karpacką i lasy bieszczadzkie. Ograniczeniem wyrębów zostaną objęte starodrzewy w wieku 100-200 lat, lasy wodochronne oraz górskie jak w przypadku lasów wokół Iwonicza Zdroju i Rymanowa Zdroju. W niektórych przypadkach chodzi o lasy o unikalnych walorach historycznych i kulturowych – np. bory augustowskie niezbędne są do kontynuowania bartnictwa stanowiącego niematerialne dziedzictwo ludzkości.

Znaczna część lasów, w których ograniczone zostanie pozyskanie drewna, otacza wielotysięczne aglomeracje, jak Gdańsk, Wrocław czy Białystok. Ma to szczególne znaczenie w adaptacji do zmieniającego się klimatu oraz retencjonowania wody, a przez to zabezpieczania obszarów miejskich przed powodziami. Ograniczone zostaną wyręby na obszarach planowanych parków narodowych, obszarach Natura 2000, obszarach chronionego krajobrazu, w leśnych kompleksach promocyjnych.

Zgłosimy las na stronie MKiŚ

Wiceminister Mikołaj Dorożała wyjaśnił, że ograniczenia obejmą ogółem  ok. 1,5 proc. całych terenów leśnych w zarządzie Lasów Państwowych. Nie będą jednak przekraczały 20-30% planowanych wyrębów, bo w takim właśnie przedziale dopuszczalne są zmiany w umowach z wykonawcami prac.  

Zapowiedział też, że na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawi się specjalna zakładka. Za jej pośrednictwem będzie można informować o miejscach, które warto objąć dodatkową ochroną.

- Będziemy je dokładnie analizować. Strona pozwoli w sposób aktywny wyjść do lokalnych społeczności — podkreślił Mikołaj Dorożała.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność