Sienkiewicz reaguje na weto Dudy: TVP, PR i PAP postawione w stan likwidacji

W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. - ogłosił w środę minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz.

Publikacja: 27.12.2023 18:08

Sienkiewicz reaguje na weto Dudy: TVP, PR i PAP postawione w stan likwidacji

Foto: AdobeStock

W wydanym komunikacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wyjaśnił, że „w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”.

Jak zaznaczono, stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.

Weto Andrzeja Dudy

W sobotę prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne.

- Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić - podkreślił prezydent.

W mediach społecznościowych prezydent stwierdził, że „próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania”.

W środę prezydent Andrzej Duda wniósł do Sejmu własny projekt ustawy. Przewiduje on podwyżki pensji dla nauczycieli w 2024 r., ale nie ma w nim 3 mld zł dotacji na media publiczne.

Czytaj więcej

Podwyżki dla nauczycieli: prezydencki projekt w Sejmie

Odpowiedź Donalda Tuska

Z kolei premier Donald Tusk oświadczył, że rząd przygotował nowy projekt ustawy okołobudżetowej, który zakłada, że 3 mld zł będą do dyspozycji NFZ z przeznaczeniem głównie na dziecięcą onkologię i psychiatrię.

- Weto prezydenta, które jakby kasuje finansowanie z tych obligacji w całości media publiczne, też każe podjąć stosowne decyzje ministrowi kultury. Dziś, najpóźniej jutro rano, będziecie państwo poinformowani o kolejnych decyzjach ministra kultury w związku z decyzjami dotyczącymi tych obligacji, a więc tego potencjalnego wsparcia dla mediów publicznych. Ale tutaj niespodzianki nie ma, bo tak czy inaczej one by trafiły na leczenie dzieci – oświadczył też premier.

Czytaj więcej

Rząd Tuska odpowiada prezydentowi Dudzie. Jest nowa ustawa okołobudżetowa
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek