Rząd Tuska odpowiada prezydentowi Dudzie. Jest nowa ustawa okołobudżetowa

Premier Donald Tusk oświadczył, że rząd przygotował nowy projekt ustawy okołobudżetowej, który zakłada, że 3 mld zł będą do dyspozycji NFZ z przeznaczeniem głównie na dziecięcą onkologię i psychiatrię. To odpowiedź rządu na zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej przewidującej wsparcie dla mediów publicznych.

Aktualizacja: 27.12.2023 16:18 Publikacja: 27.12.2023 15:14

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Leszek Szymański

Premier Donald Tusk zabrał głos na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, które rozpoczęło się w środę po godz. 11:00. Konferencja prasowa szefa rządu, pierwotnie zapowiedziana na godz. 14:00, opóźniła się. Kancelaria Premiera informowała, że głównym tematem posiedzenia Rady Ministrów był projekt ustawy okołobudżetowej.

Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Andrzej Duda zawetował projekt rządowej ustawy okołobudżetowej, przewidującej przekazanie 3 mld zł mediom publicznym oraz przyznającej środki na obiecane przez rząd 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia 2024 roku.

Czytaj więcej

PiS chce odwołać Bartłomieja Sienkiewicza. Jest wniosek o wotum nieufności

Weto i projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent zapowiedział przy tym skierowanie do Sejmu własnej ustawy, ze środkami na podwyżki dla nauczycieli, ale bez artykułów mówiących o pieniądzach dla mediów publicznych. Andrzej Duda apelował, by Sejm niezwłocznie zajął się ustawą. Zapowiedziany projekt trafił do Sejmu 27 grudnia. Donald Tusk deklarował, że rząd "poradzi sobie" z wetem prezydenta.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) zapowiedział, że Sejm zajmie się i wetem, i prezydenckim projektem, ale że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się - zgodnie z harmonogramem - 10 i 11 stycznia.

Czytaj więcej

Ryszard Petru radzi rządowi, by zignorował prezydenta Andrzeja Dudę

Donald Tusk o Funduszu Kościelnym

- Odbyła się Rada Ministrów, na której musieliśmy podjąć m.in. decyzje związane z ustawą okołobudżetową - powiedział w środę po godz. 15:00 Donald Tusk. Premier poruszył na konferencji prasowej temat Funduszu Kościelnego oraz finansowania Kościołów. - Fundusz Kościelny to są pieniądze, jakie co roku rząd przeznacza na składki rentowe i emerytalne głównie sióstr zakonnych i zakonników oraz tych księży, którzy nie mają żadnych źródeł dochodu - powiedział.

- Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego. Zespół przystępuje do pracy nad zmianą systemu finansowania Funduszu Kościelnego oraz innych źródeł finansowania Kościołów z pieniędzy publicznych - oświadczył Donald Tusk. Premier przekazał, że w zespole będą m.in. wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), szef MSWiA Marcin Kierwiński (PO), minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i minister finansów Andrzej Domański (PO). Dodał, że zespół zajmie się także zmianą zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

Zmiany mają być konsultowane z Kościołami. - Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę systemu odpowiedzialności finansowej wiernych za swoje Kościoły, a więc mówimy tutaj o systemie dobrowolnego odpisu od podatku osób zainteresowanych wsparciem swojego Kościoła. Musi to być decyzja wiernych, a nie decyzja państwowa - mówił Tusk.

Czytaj więcej

KO zapowiadało likwidację Funduszu Kościelnego, a budżet będzie rekordowy. Donald Tusk reaguje

Nowa ustawa okołobudżetowa. Zapowiedź Donalda Tuska

Następnie szef rządu poruszył temat ustawy okołobudżetowej i finansowania mediów publicznych, w tym TVP. - Podjęliśmy decyzję, po wecie prezydenta, o przygotowaniu przez rząd nowej ustawy okołobudżetowej - oświadczył premier.

- W zawetowanej przez prezydenta ustawie okołobudżetowej znalazło się stwierdzenie, że minister finansów może - a nie, jak było za czasów PiS-u, musi - przeznaczyć 3 mld zł - to jest wartość obligacji, jakie miałby do dyspozycji minister finansów - może przeznaczyć część z tych środków na media publiczne. To ma formę obligacji, związane to jest też z możliwością wspierania telewizji ze względu na małe przychody z abonamentu - powiedział Donald Tusk.

Czytaj więcej

Spór o TVP. Dziemianowicz-Bąk: Sienkiewicz ma plan

- Nasza propozycja była przemyślana - te 3 mld w obligacjach miały być w dyspozycji ministra finansów. Te pieniądze - taki było nasze założenie - miały trafić przede wszystkim na onkologię dziecięcą, taki zamysł nam towarzyszył - kontynuował.

3 mld zł głównie na dziecięcą onkologię i psychiatrię

Tusk mówił, że zawetowanie przez prezydenta ustawy ma różne konsekwencje. - Przygotowaliśmy nowy projekt rządowy ustawy, gdzie już wprost te 3 mld zł z obligacji będzie do dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia z takim naznaczeniem tych pieniędzy na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą, na choroby rzadkie, genetyczne, tam gdzie ciągle małe dzieci umierają i jeśli jeszcze coś z tych 3 mld zostanie, także na inne programy onkologiczne. Ale przede wszystkim onkologia dziecięca i psychiatria dziecięca, te najbardziej potrzebujące wsparcia finansowego obszary w zdrowiu - powiedział.

Czytaj więcej

Donald Tusk o działaniach wobec TVP. Zapowiada uchylanie immunitetów posłom PiS

- Weto prezydenta, które jakby kasuje finansowanie z tych obligacji w całości media publiczne, też każe podjąć stosowne decyzje ministrowi kultury. Dziś, najpóźniej jutro rano, będziecie państwo poinformowani o kolejnych decyzjach ministra kultury w związku z decyzjami dotyczącymi tych obligacji, a więc tego potencjalnego wsparcia dla mediów publicznych. Ale tutaj niespodzianki nie ma, bo tak czy inaczej one by trafiły na leczenie dzieci – oświadczył też premier.

Co z pieniędzmi dla TVP i mediów publicznych?

Tusk mówił na konferencji, że minister kultury i dziedzictwa narodowego będzie zajmował się sytuacją mediów publicznych po wecie prezydenta, "a więc w sytuacji, w której TVP nie ma do dyspozycji tych 3 mld w obligacjach". - Mówię "TVP" w skrócie, chodzi o media publiczne - zastrzegł.

- Jest rezerwa w dyspozycji prezesa Rady Ministrów, także obligacje - i to jest duża rezerwa, jeszcze przygotowana przez rząd Morawieckiego, więc przy jakichś nagłych potrzebach, tak, żeby nie było zawału, media publiczne dostaną wsparcie. Ale nie będzie to Bizancjum, te miliardy, które później przekładały się na jakieś absolutnie kosmiczne zarobki, premie funkcjonariuszy pisowskich w tych mediach - zapowiedział Donald Tusk.

Odpowiadając na jedno z pytań premier poinformował, że ustawa okołobudżetowa jest gotowa. - Dzisiaj ją wyślemy do Sejmu, będziemy procedować. Ona będzie precyzyjniejsza, m.in. wyraźnie powie, że te 3 miliardy idą na onkologię dziecięcą, więc jest lepsza - dodał.

Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL