Aktualizacja: 09.05.2025 19:01 Publikacja: 27.10.2023 07:11
Foto: Adobe Stock
Z okazji Europejskiego Dnia Prawnika, przypadającego na 25 października, na zaproszenie warszawskiego ORA wykład wygłosił prof. sir David A. O. Edward, szkocki prawnik, akademik i były członek Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tematem było niedawne orzecznictwo TSUE ws. rozstrzygania sporów między państwem a inwestorem zagranicznym.
Prelegent wskazał, że sama idea arbitraży między prywatnymi firmami a państwami rozpoczęła się od nieufności inwestorów wobec sądów w tzw. krajach trzeciego świata. Nie tylko działały one wolno, ale też były często skorumpowane i bardziej przychylne rządowi własnego państwa. Już w 1965 r. podpisano tzw. konwencję waszyngtońską, powołującą Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych jako organ Banku Światowego. Przewidywała ona, że państwa-strony muszą respektować rozstrzygnięcia trybunałów arbitrażowych tak, jakby były one wydane przez sąd danego kraju. Nie można się też od nich odwoływać inaczej, niż przewidziano to w konwencji.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas