Reklama
Rozwiń

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z planów likwidacji łóżek szpitalnych

Resort zdrowia wycofuje się z planów drastycznej likwidacji łóżek szpitalnych. W nowej wersji map potrzeb zdrowotnych w podstawowych specjalizacjach ubędzie nie 50, ale 15 proc. miejsc na oddziałach.

Publikacja: 12.07.2016 07:39

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z planów likwidacji łóżek szpitalnych

Foto: www.sxc.hu

Pierwsza wersja map potrzeb zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym zakładała, że do 2029 r. na oddziałach ginekologiczno-położniczych znikać będzie nawet 571,7 łóżka rocznie, a na pediatrii ich liczba zmniejszy się o połowę. Lekarze się obawiali, że z map województw znikną całe szpitale, a eksperci tłumaczyli, że taka prognoza jest spójna z programem ministra zdrowia, który zapowiedział ograniczanie lecznictwa szpitalnego na korzyść porad ambulatoryjnych. Nowa, uaktualniona wersja map jest już mniej radykalna. Według niej oddziały ginekologiczno-położnicze miałyby tracić 517 łóżek rocznie, o 54 łóżka mniej, co w skali najbliższych 13 lat pozwoli zachować aż 702 łóżka. Również pediatria zaoszczędziłaby 35 proc. łóżek, które wcześniej przeznaczano do likwidacji. Choć resort jeszcze tych planów nie ogłosił, można je wyczytać z prognoz zamieszczonych w najnowszych mapach, bo blisko 1500-stronicowe dokumenty zawierające pełną ewidencję zasobów ochrony zdrowia – łóżek szpitalnych, personelu i zapotrzebowania na świadczenia na kolejne lata są podstawą planowania opieki zdrowotnej w poszczególnych województwach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono