Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86EFE5E4B2CB22BD5E16846D0552E8D5?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link]. Nowela zawiera zmiany zgłoszone przez służby zatrudnienia, które mają ułatwić im pracę, ale także zapewnić lepszą ochronę bezrobotnym.
[srodtytul] W ciąży pod ochroną[/srodtytul]
Przykładem może być sytuacja bezrobotnych kobiet w ciąży. Zgodnie z obecnymi przepisami bezrobotny po 90 dniach zwolnienia lekarskiego musiał być wykreślony z rejestru, przez co tracił praco do ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczyło to także kobiet, które korzystały z takiego zwolnienia w związku z ciążą. By nie pozbawiać ich opieki medycznej w tak ważnym okresie, służby zatrudnienia musiały naginać nieżyciowe przepisy. Po zmianach będą one wyraźnie przewidywały, że kobieta w ciąży oraz w trakcie połogu nie będzie mogła zostać pozbawiona statusu bezrobotnej.
[srodtytul]Tylko nieuczciwi bez pomocy[/srodtytul]
Po zmianach urzędy pracy będą także mogły przyjmować oferty zatrudnienia od przedsiębiorców, przeciwko którym toczy się postępowanie przed sądem pracy. Dotychczas takie procesy, z mocy prawa, wykluczały możliwość współpracy z taką firmą. Stanowiło to ogromny problem dla większych przedsiębiorców zatrudniających kilkaset osób i potrzebujących siły roboczej, dla których proces z byłym lub niezadowolonym pracownikiem nie jest niczym nadzwyczajnym. Teraz urząd pracy będzie mógł sam zadecydować, czy przyjąć ofertę zatrudnienia bezrobotnych od takiego przedsiębiorcy czy nie. Dzięki temu służby zatrudnienia będą mogły kierować bezrobotnych do wszystkich firm, bez względu na to, czy procesują się ze swoimi pracownikami czy nie. Urzędy pracy będą mogły jednak odmówić współpracy nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy nieustannie sądzą się ze swoimi pracownikami np. o zaniżone wynagrodzenia czy niezgodne z prawem warunki pracy.