To nie żart, lecz niekorzystna dla pacjentów i ich najbliższych oficjalna interpretacja fiskusa. Dotyczy opłaty, którą szpitale pobierają w związku z realizacją prawa pacjenta do obecności osoby bliskiej oraz dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, np. za towarzyszenie podczas porodu, opiekę rodzica nad dzieckiem w trakcie hospitalizacji.
Jeden ze szpitali postanowił się upewnić, czy takie świadczenia (w tym zakwaterowanie i wyżywienie) są zwolnione z VAT. W ocenie wnioskodawcy tak, bo jest to realizacja praw pacjenta. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z jego stanowiskiem. Szpital powinien doliczać VAT. Podatku nie trzeba płacić tylko wówczas, gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim obecność osoby bliskiej jest niezbędna do leczenia hospitalizowanego.
Brak zwolnienia oznacza, że np. rodzice dzieci przebywających w Centrum Zdrowia Dziecka w podwarszawskim Międzylesiu za każdy dzień czuwania przy szpitalnym łóżku zamiast 5,50 zł musieliby zapłacić ponad złotówkę więcej.
Opłata pobierana przez CZD ma charakter symboliczny. Stanowi tylko zwrot wydatków szpitala na media.
To absurd
– Zdecydowaliśmy się nie opodatkowywać VAT opłat za pobyt rodziców, których dzieci przebywają w naszym centrum, bo uważamy, że są to usługi ściśle związane ze świadczeniami opieki medycznej – wyjaśnia Paweł Trzciński, rzecznik prasowy CZD w Międzylesiu. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że pobyt osoby najbliższej, zwłaszcza w wypadku dziecka, jest niezbędny do jego prawidłowego leczenia.