Parlament zwraca szczególną uwagę na problemy związane z wdrażaniem dyrektywy 2004/38/WE w sprawie swobodnego przepływu osób. Tymczasem ok. 25 proc. petycji składanych w parlamencie dotyczy właśnie takich problemów. W większości skargi obywateli Unii Europejskiej dotyczą prawa wjazdu, prawa pobytu na czas dłuższy niż trzy miesiące, ważności zezwoleń na pobyt, zachowania prawa pobytu i prawa stałego pobytu oraz praw członków ich rodzin.
Dlatego pod koniec marca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sprawozdania Komisji Europejskiej za rok 2010 na temat obywatelstwa UE i usuwania przeszkód w korzystaniu z praw obywatelskich.
Wiele petycji dotyczy dostępu do świadczeń z zabezpieczenia społecznego, np. obywatele unijni zamieszkali w Wielkiej Brytanii, którzy składają wniosek o mieszkania socjalne czy zasiłek dla bezrobotnych, muszą zdać tzw. test prawa stałego pobytu. Zdaniem parlamentu taki wymóg ma charakter dyskryminacyjny.
Europejskie obywatelstwo daje nam wiele przywilejów, z których rzadko korzystamy. Europosłowie przypominają, że możemy m.in. składać petycje do Parlamentu Europejskiego, odwoływać się do europejskiego rzecznika praw obywatelskich czy zwracać do organów doradczych i instytucji unijnych.
W związku z takimi problemami, jak podwójne opodatkowanie i brak harmonizacji opodatkowania emerytur, parlament wzywa państwa członkowskie do aktualizacji ich dwustronnych umów o współpracy.