Wyznaczanie jednej placówki do pełnienia "ostrego dyżuru" na terenie danego miasta jest niezgodne z prawem. W stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego pacjent może zgłosić się do każdego szpitala, na terenie którego znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Tam  powinny mu być udzielone niezbędne świadczenia zdrowotne - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Takie stanowisko potwierdza stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, jakie rzecznik praw pacjenta otrzymał w odpowiedzi na pytanie o funkcjonowania tzw. ostrych dyżurów okulistycznych i laryngologicznych. W większych miastach, gdzie jest kilka szpitali, wyznacza się  dyżur tylko w jednej placówce medycznej. To powoduje, że czas oczekiwania na udzielenie pomocy w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia często jest zbyt długi, o czym sygnalizują rzecznikowi  chorzy i ich rodziny.

- Pojęcie "ostrego dyżuru" nie występuje w obowiązujących przepisach prawa. Ograniczanie przyjęć na dany oddział szpitalny do konkretnych dni nazywanych "ostrym dyżurem" to nieprawidłowość w realizacji umowy z NFZ i skutkować powinno wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tej umowy, do jej rozwiązania włącznie – pisze Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Jej zdaniem świadczenia wchodzące  zakres medycyny ratunkowej powinny zostać udzielone w SOR, niezależnie od narządu czy układu w organizmie wymagającego pomocy, a ich zakres wynika głównie z potencjału wykonawczego świadczeniodawcy. Prezes NFZ podkreśla, że świadczenia takie dotyczą – zgodnie z przepisami prawa – stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego i w razie konieczności szpital może skierować pacjenta na leczenie w oddziale szpitalnym o profilu odpowiednim do stanu zdrowia.

Inną kwestią jest natomiast zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej przez 7 dni w tygodniu przez oddziały szpitala, m.in. oddziały laryngologii czy okulistyki. Według Agnieszki Pachciarz o tym obowiązku decyduje rodzaj umowy zawartej z NFZ: jeśli przewiduje ona udzielanie świadczeń w danym zakresie w ramach hospitalizacji, to oddział szpitala obowiązany jest udzielać ich całodobowo przez 7 dni w tygodniu.