WSA: osoba przewożąca towary niebezpieczne ma mieć ważne zaświadczenie ADR

Kierowca przewożący przez Polskę niebezpieczny towar miał podrobione zaświadczenie ADR.

Publikacja: 01.07.2019 07:57

WSA: osoba przewożąca towary niebezpieczne ma mieć ważne zaświadczenie ADR

Foto: shutterstock

Niebezpieczny ładunek – związek ołowiu – wjechał na przejście graniczne z Białorusią, w kierunku wyjazdowym z Polski, samochodem ciężarowym zarejestrowanym w Kazachstanie i prowadzonym przez obywatela Rosji.

Czytaj także: Przejścia graniczne pod kontrolą NIK

W trakcie odprawy paszportowej kierowca przedstawił dokumenty wymagane przy wykonywaniu transportu towarów niebezpiecznych, m.in. list przewozowy CMR, zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium RP oraz zaświadczenie ADR o przeszkoleniu kierowcy. Umowa europejska z 1957 r. dotycząca międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, zwana umową ADR, nakłada na kierowcę obowiązek posiadania zaświadczenia, że przeszedł on kurs szkoleniowy i zdał egzamin z wymagań, które powinny być spełnione podczas przewozu towarów niebezpiecznych.

Zaświadczenie przedstawione przez kierowcę było jednak podrobione na wzór oryginalnego dokumentu. Toteż komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku zawiadomił pracodawcę kierowcy –spółkę zarejestrowaną w Kazachstanie – o wszczęciu postępowania w tej sprawie, zakończonego nałożeniem na pracodawcę kierowcy, spółkę z Kazachstanu, 2 tys. zł kary pieniężnej. Komendant główny Straży Granicznej utrzymał karę w mocy. Zgodnie z przepisami ustawy z 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych uczestnik takiego przewozu, który je narusza, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 10 tys. zł.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku spółka zarzuciła, iż wadliwie ustalono, że zaświadczenie ADR było sfałszowane, podczas gdy nie stwierdzono tego żadnym wyrokiem karnym ani ekspertyzą. Ekspertyzę kryminalistyczno-grafologiczną przeprowadzono – odpowiedziała Straż Graniczna. Wykazała ona jednoznacznie, że dokument, którym posługiwał się kierowca, był podrobiony.

WSA w Białymstoku oddalił skargę spółki. Zgodnie z przepisami ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych do kierowania pojazdem przewożącym towary niebezpieczne w przewozie drogowym jest uprawniona osoba posiadająca ważne zaświadczenie ADR. Zaświadczenie przedstawione przez kierowcę było jednak sfałszowane. Potwierdza to protokół kontroli oraz ekspertyza dokonana przez Straż Graniczną na podstawie oprogramowania służącego do przeprowadzania ekspertyz porównawczych dokumentów autentycznych i podrobionych lub przerobionych. Obrazuje to materiał poglądowy zamieszczony w dokumentacji, w tym fotograficznej, do akt sprawy. Spółka w żaden sposób nie podważyła tych ustaleń – orzekł więc sąd.

Wyrok WSA w Białymstoku jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: II SA/Bk 176/19

Niebezpieczny ładunek – związek ołowiu – wjechał na przejście graniczne z Białorusią, w kierunku wyjazdowym z Polski, samochodem ciężarowym zarejestrowanym w Kazachstanie i prowadzonym przez obywatela Rosji.

Czytaj także: Przejścia graniczne pod kontrolą NIK

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO