Reklama

Studia prawnicze oblegane mimo konkurencji na rynku usług prawniczych

Młodych ludzi nie odstrasza ostra konkurencja na rynku usług prawniczych. Masowo chcą studiować prawo.

Aktualizacja: 21.07.2014 11:24 Publikacja: 21.07.2014 09:34

Studia prawnicze oblegane mimo konkurencji na rynku usług prawniczych

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Tegoroczna rekrutacja na studia pokazuje, że prawo wciąż cieszy się ogromną popularnością. Uniwersytety przygotowały 5245 miejsc na studiach stacjonarnych, a przyjęły już ponad 18 tys. zgłoszeń. Średnio o jedno miejsce walczy 3,4 kandydata. A rekrutacja jeszcze się nie zakończyła.

Prawo było najchętniej wybieranym kierunkiem na uniwersytetach we Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach czy Łodzi.

Profesor Marek Rocki, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zauważa, że studenci często są przekonani, że na najlepsze wydziały trudniej się dostać. ?– Dlatego uczelnie, które plasują się niżej w rankingach, przyciągają więcej kandydatów – wyjaśnia.

Co sprawia, że mimo dyskusji o trudnej sytuacji na rynku młodzi ludzie nadal je wybierają?

Studia uniwersalne

Dla specjalistów od rekrutacji odpowiedź jest prosta.

Reklama
Reklama

– Absolwenci prawa pracują po studiach w różnych zawodach. Znajomość przepisów przydaje się i w biznesie, i w innych branżach – komentuje Ewelina Skocz z BCSystem.

Podobnie uważa Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

– Studia prawnicze są uniwersalne i otwierają różne możliwości. W zawodach prawniczych sytuacja robi się jednak trudna. Popyt na usługi jest ograniczony, w czym kandydaci na studiachyba nie do końca się orientują – podsumowuje prezes.

Najwięcej, bo aż 2266 maturzystów, chce studiować w stolicy Dolnego Śląska. Dlaczego wybierają Uniwersytet Wrocławski?

– Z pewnością przyciąga jedna z najlepszych kadr naukowych w kraju. Jej członkowie to praktycy prawa, sędziowie sądów okręgowych i Sądu Najwyższego – mówi Jacek Przygodzki, rzecznik UWr. Wydział stawia też na infrastrukturę. Dwa lata temu uruchomiono salę sądową, na której odbywają się symulacje rozpraw. Dysponujemy oprogramowaniem, które jest wykorzystywane do protokołowania w sądach – chwali się Przygodzki.

Wrocław zachęca również jako miasto.

Reklama
Reklama

– Od 2005 roku miasto wspólnie z uczelniami promuje studia we Wrocławiu. Głównie w internecie – mówi Joanna Reńda z wrocławskiego Urzędu Miasta. – Zachęcamy do studiowania na Dolnym Śląsku na portalach społecznościowych, w filmach promocyjnych i na stronie internetowej także młodych ludzi z zagranicy – mówi.

Kierunki powiązane

Dużym zainteresowaniem cieszą się również studia powiązane z prawem. Drugi rok z rzędu prawdziwym hitem jest kryminologia na Uniwersytecie Gdańskim. W tym roku uruchomił ją również Uniwersytet w Białymstoku.

Na Uniwersytecie Gdańskim o 90 miejsc walczy w tym momencie 1011 kandydatów. Przyjmowanie zgłoszeń trwa.

Prof. Wojciech Zalewski z UG, pomysłodawca kierunku, uważa, że najważniejszy jest program. – Przez pierwsze dwa lata studenci koncentrują się na sprawcy przestępstwa. Uczą się m.in. psychologii i kryminologii. Ostatni rok poświęca się pokrzywdzonemu. Przedmioty z zakresu prawa na kryminologii stanowią mniejszość, chociaż oczywiście uczymy prawa karnego, cywilnego i procedury karnej – mówi prof. Zalewski.

Na kryminologię na UwB zgłosiło się już 626 kandydatów.

To jednak nie koniec nowości w ofercie uniwersytetów. Wielu chętnych zgłosiło się na otwarte w ty roku na Uniwersytecie Jagiellońskim prawo własności intelektualnej i nowych mediów. O 100 miejsc walczyło 753 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także prawo europejskie i kierunek prawno-ekonomiczny w Poznaniu. O przyjęcie ubiegało się 321 i 406 kandydatów. Powiązanie prawa i ekonomii zachęca także w Gdańsku. O 30 miejsc na Bussines Law stara się 119 maturzystów.

Reklama
Reklama

Nie maleje też popularność administracji. Na UWr zarejestrowało się dotychczas 837 chętnych. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego 842.

– Młodzi ludzie postrzegają pracę w administracji jako bezpieczną, stąd jej niesłabnąca popularność – tłumaczy Marek Rocki.

Zdaniem maturzystów ukończenie administracji może w przyszłości ułatwić znalezienie pracy. Z danych PKA wynika, że kierunek ten otwierają kolejne uczelnie niepaństwowe.

Rekrutacja w toku

Nabór na prawo na niektórych uczelniach jeszcze trwa. Łączna liczba zgłoszeń na ten kierunek na wszystkich uniwersytetach nie jest tożsama z ogólną liczbą kandydatów. Powszechną praktyką maturzystów jest rejestrowanie się na docelowy kierunek na kilku wydziałach. Faktyczna liczba chętnych będzie znana dopiero pod koniec września.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama