Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 20:45 Publikacja: 17.10.2024 04:32
Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Komisja Wenecka wydała opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy prawo o prokuraturze rozdzielający urzędy MS i PG i przewidujący wybór niezależnego PG przez Parlament. Choć w większości organ doradczy Rady Europy wypowiada się z aprobatą o rozwiązaniach zaproponowanych przez resort Adama Bodnara, to nie zabrakło też uwag krytycznych.
Przypomnijmy, projekt przewiduje wybór Prokuratora Generalnego przez Parlament bezwzględną większością głosów, przy czym prawo do zgłaszania kandydatów ma mieć nie tylko Krajowa Rada Prokuratury, ale też m.in. grupa co najmniej 35 posłów lub 15 senatorów. W ocenie Komisji Weneckiej konstruując metody wyboru szefa prokuratury należy zachować odpowiednią równowagę pomiędzy z jednej strony demokratyczną legitymizacją, a wymogiem odpolitycznienia z drugiej. - A zatem proces nominacji, w którym uczestniczy władza wykonawcza i/lub władza ustawodawcza ma tę zaletę, że nadaje legitymację demokratyczną powołaniu szefa prokuratury. Jednak w tym przypadku dodatkowe zabezpieczenia są potrzebne, aby zmniejszyć ryzyko upolitycznienia prokuratury – zwraca uwagę Komisja, która zwraca uwagę, że większą rolę w tym procesie powinna ogrywać Krajowa Rada Prokuratury.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło w piątek kluczowe założenia ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Przed październikowymi wyborami do litewskiego Sejmu wszyscy ważni zapewniali, że nie dopuszczą do władzy antysystemowego Świtu Niemna. Znalazł się jednak w nowym rządzie pod wodzą socjaldemokratów.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Prokurator Grażyna Stronikowska będzie pierwszą przedstawicielką Polski w Prokuraturze Europejskiej. Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceminister Marek Kos ogłosili w piątek nową listę leków refundowanych. Będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas